Jak urządzić gabinet w domu? Sprawdzone pomysły i inspiracje na home office

Praca z domu często kojarzy nam się z wymarzonym środowiskiem pracy - w końcu nie musimy nigdzie wychodzić i mamy do dyspozycji wszystkie dobrodziejstwa domowego zacisza. Jednak czy to środowisko na pewno jest przygotowane na takie działania?
Praca zdalna - wielu o niej wręcz fantazjuje. Parzymy kawę, zatapiamy się w wygodnej sofie z laptopem czy rękopisem w dłoni, omiatamy wzrokiem spis zadań na dziś, może nawet ułożymy w głowie jakiś plan i odpiszemy komuś na maila po czym… zasypiamy. Bo kanapa była za miękka, na zewnątrz słota i jakoś tak ciemno… To mogłoby się przydarzyć, bądź przydarzyło się wielu osobom pracującym z domu.
Trudno jest pracować i skupić się w miejscu, które kojarzymy z wypoczynkiem i w takim celu zostało urządzone. Dlatego tak ważne jest wygospodarowanie oraz odpowiednia aranżacja przestrzeni do pracy, niezależnie od tego, czy będzie to oddzielny pokój w postaci gabinetu, czy też kącik pracy w kawalerce. Jak więc urządzić i zoptymalizować swoje home office?
Zasady urządzania domowego biura
Przy urządzaniu domowego biura musimy zastanowić się nad wyborem najlepszego miejsca do pracy. Na tym etapie powinniśmy się kierować jak największą dostępnością światła dziennego, uzupełniając je o lampki biurkowe. Jeśli istnieje taka możliwość, najlepiej ustawić biurko przy oknie, tak aby pracować zwróconym twarzą ku niemu. Jeśli nie mamy możliwości ustawienia stanowiska pracy bezpośrednio przy oknie, postarajmy się aby wybrać miejsce równomiernie oświetlone. Oczywiście, nie zawsze światło dzienne towarzyszy nam przez cały wymiar czasu pracy, więc należy wówczas posiłkować się oświetleniem odpowiednim dla biura.
Urządzając kącik pracy w kawalerce, nie mamy zbyt wielkiego pola do manewru i nieco utrudnione zadanie: zagospodarować otwarty fragment przestrzeni mieszkania tak, aby sprzyjał on skupieniu i pracy. Inaczej sprawy mają się przy urządzaniu oddzielnego pomieszczenia jako home office: możliwość odcięcia się ścianami od rozpraszających bodźców to duża zaleta. W tym wypadku pamiętajmy o stonowanym wystroju całości, uzupełniając pomieszczenie np. o designerskie lampy gabinetowe (wyjątkiem będą artyści, którzy wymagają stymulacji z zewnątrz).
W wystroju domowego gabinetu należy unikać powierzchni o wysokim połysku, gdyż mogą one odbijać światło i przyczyniać się do nieprzyjemnego efektu olśnienia, który to prowadzi do męczliwości oka, utraty skupienia i ogólnego rozdrażnienia. Nie zapominajmy też o wygodnym, ergonomicznym fotelu, który powinien znaleźć się przy każdym biurku.
Oświetlenie domowego biura - jakie lampy wybrać?
Oświetlenie domowego biura to kwestia wręcz kluczowa dla naszej wydajności w pracy. Często niestety bagatelizujemy tę sprawę, nie zastanawiając się nad doborem odpowiedniego oświetlenia dla naszego home office. Jest kilka czynników na które warto zwrócić uwagę:
- temperatura barwowa światła - najbardziej pracy sprzyja światło o barwie neutralnej. Taką informację, o temperaturze emitowanego światła, znajdziemy na opakowaniu żarówki - w tym wypadku powinno to być 4000K (Kelwinów). Najlepiej wybrać żarówki LED - ich zaletą jest bezkonkurencyjna energooszczędność oraz trwałość;
- natężenie światła - przepisy BHP dotyczące oświetlania przestrzeni biurowej mówią o oświetleniu górnym o wartości co najmniej 500 lumenów. To wartość porównywalna do natężenia światła dziennego podczas wschodu słońca przy bezchmurnym niebie;
- rozproszenie światła - górne oprawy świetlne powinny równomiernie oświetlać pokój. Lampki biurkowe, bez których nie potrafimy wręcz wyobrazić sobie przestrzeni home office, powinny mieć regulowane ramię oraz szeroką przesłonę, abyśmy mogli dostosować kąt padania światła. Lampy biurkowe możemy wyposażyć w żarówki LED o temperaturze barwowej neutralnej, bądź ciepłej - przy tej drugiej nasze oczy forsują się najmniej.
Home office - inspiracje
Poniżej przedstawiamy kilka naszych propozycji oświetlenia domowego biura, mamy nadzieję, że zainspirują i zaowocują ciekawymi aranżacjami i motywacją do wprowadzenia zmian w oświetleniu swojego miejsca pracy na lepsze.
1. Klasyczna, elegancka i ponadczasowa lampa stołowa - Lumina Deco Banker Classic
2. W stronę stylu industrialnego i modern rustic - Lampa Maytoni Zeppo
3. Klasyka, którą znamy wszyscy, z lekką nutą retrofuturyzmu - Lampka biurkowa KAJA
4. Idealna propozycja dla wnętrz loftowych i z retro-sznytem - Lampa Nowodvorski Monaco
5. Nie tylko lampy stołowe oświetlają biurko. Zaoszczędzimy przestrzeń pracy dzięki kinkietowi Artemide Tolomeo Micro
Home office to przestrzeń, w której powinniśmy móc bez trudu się skupić i pracować wydajnie, to miejsce skupienia i swoistego wyciszenia. Nie tylko wystrój, ale przede wszystkim oświetlenie miejsca pracy powinny stanowić nasz priorytet, gdyż home office, to przede wszystkim praca umysłowa i wzrokowa. Warto zadbać o atmosferę i zdrowie naszych oczu.