Rabaty koszykowe

Wpływ oświetlenia na zdrowie - co warto wiedzieć?

Czasem czujemy znużenie, choć jesteśmy zdrowi i wyspani. Zdarza się także, że nosi nas energia po nieprzespanej nocy i ciężkim tygodniu w pracy. Czy wiesz, że wpływ na Twoje zdrowie ma oświetlenie? Sprawdź, jak światło może wpływać na samopoczucie.

Oświetlenie LED a światło naturalne

Światło reguluje nasz cykl dobowy i nadaje rytm dnia oraz kreuje samopoczucie. Jednak inaczej wpływa na nas światło naturalne a inaczej światło sztuczne. Nic dziwnego, że jesień kojarzy się nam z depresją i apatią, to właśnie w tym okresie cierpimy na największy niedobór promieni słonecznych i właśnie to jest powodem złego samopoczucia. Światło słoneczne dostarcza nam witaminy D i korzystnie wpływa na przyswajanie witaminy E oraz mikroelementów. Naturalne światło reguluje przemianę materii oraz pomaga walczyć z nadciśnieniem.

Obecnie sztuczne światło rozregulowało naturalny porządek snu. Zapadający za oknem zmrok niegdyś był dla naszego ciała komunikatem, że pora iść spać. Niestety lampy, a następnie także elektronika sprawiły, że fizjologiczny cykl dobowy praktycznie nie istnieje. Włączając lampę o 1 w nocy lub przeglądając internet w telefonie oszukujemy nasz organizm. Udając że wciąż jest dzień ograniczamy produkcję hormonu snu - melatoniny przez co trudniej jest nam osiągnąć zdrowy sen.

Czy żarówki LED są szkodliwe dla zdrowia?

Oświetlenie w technologii LED nie niesie za sobą takich zagrożeń jak choćby halogenowe źródła światła. Lampy LED nie zawierają w sobie szkodliwych substancji takich jak rtęć czy ołów. Ponadto nie emitują szkodliwego dla skóry promieniowania. Oświetlenie LED jest mniej podatne na migotanie, ponieważ strumień odznacza się wyższą jakością. Jest to kluczowe szczególnie w oświetleniu przestrzeni pracowniczych, ponieważ migotanie osłabia koncentrację i wywołuje bóle głowy, a nawet ataki padaczkowe.

Jak dobrać lampy LED - istotne czynniki

Korzystne działanie oświetlenia jest szeroko wykorzystywane choćby w fototerapii. Co prawda, do leczenia światłem używane są inne rodzaje lamp, jednak zwykłe lampy designerskie także możesz wykorzystać do kreowania swojego samopoczucia. Kluczowe są trzy czynniki:

Wybór barwy

Oświetlenie LED występuje w różnych temperaturach. Wyróżniamy strumień ciepły do 3700K, strumień neutralny około 4000K oraz zimny strumień w granicach 6000K. Długie przebywanie w tym ostatnim może powodować złe samopoczucie. Barwa ciepła wpływa na nas kojąco i pomaga się zrelaksować, z kolei barwa naturalna pobudza nas w zdrowy sposób - jest to barwa najbardziej zbliżona do światła dnia.

Natężenie

Natężenie światła mierzone jest w luksach, ich wartość powinna się różnić w zależności od przeznaczenia. Dla przykładu biurko powinno być oświetlone strumieniem o natężeniu 300 luksów, a pozostała przestrzeń 300 lub 500 lx.

Rozmieszczenie

Rozmieszczenie lamp ma bardzo duże znaczenie, ponieważ jeśli zrobimy to niewłaściwie, możemy narazić się na efekt olśnienia. Dlatego nie należy umieszczać źródeł światła w bezpośrednim sąsiedztwie oczu. Można także rozproszyć światło, korzystając z kloszy i abażurów.

Pomijając medyczne działanie światła, otaczanie się ładnymi rzeczami, takimi jak lampy designerskie wpływa na nasze zdrowie psychiczne swoim terapeutycznym działaniem. Dlatego szczególnie teraz, gdy rzadko możemy cieszyć się naturalnym światłem dnia, należy pomyśleć o prawidłowym oświetleniu ładnymi lampami designerskimi.