Rabaty koszykowe

Systemy oświetleniowe AQForm

Odkryj kolekcję lamp, które odmienią wnętrze Twojego mieszkania. AQForm to minimalistyczne formy i maksymalna funkcjonalność. Postaw na sprawdzone rozwiązania oświetleniowe!

O tym, że oświetlenie jest niezwykle ważne nie trzeba nikogo przekonywać. Światło w mieszkaniu ma wpływ na wiele aspektów naszego funkcjonowania. Rankiem pobudza nas do pracy, w ciągu dnia pozwala na swobodne wykonywanie codziennych obowiązków, a wieczorem pozwala np. oddać się ulubionej lekturze oraz zapewnia swobodne poruszanie się po mieszkaniu. Ponadto światło wpływa na nasze samopoczucie, w zależności od jego barwy może pomagać nam zrelaksować się po ciężkim dniu lub działać pobudzająco, kiedy zasiadamy do pracy.

Światło to także prosty sposób na optyczne powiększenie lub pomniejszenie pomieszczenia. Przebywanie w nieprawidłowo oświetlonych pomieszczeniach może negatywnie wpływać na nasz wzrok, dlatego tak istotne jest świadome zaplanowanie oświetlenia. AQForm lampy zapewniają wysokiej jakości światło, które pozwoli stworzyć ciekawą aranżację świetlną w każdym wnętrzu.

Za mały metraż? Użyj światła!

Odpowiednio ustawione światło może sprawić, że pomieszczenie może wydawać się mniejsze lub większe. Należy pamiętać o kilku zasadach, które pozwolą nam osiągnąć zamierzony efekt.

  • długie, wąskie pomieszczenia, np. korytarze hotelowe można optycznie poszerzyć oświetlając ściany; 
  • strumień światła skierowany na podłogę zapewnia efekt niższego pomieszczenia; 
  • skierowanie światła na sufit sprawi, że pokój wyda się większy i bardziej przestronny; 
  • oświetlenie górnych części ścian i zaciemnienie dolnych stworzy wrażenie wyższego pomieszczenia.

Do kształtowania wielkości mieszkania znakomicie sprawdzą się reflektory z regulowanymi głowicami. Dzięki temu skierujemy światło tam, gdzie aktualnie potrzebujemy. W lokalach użytkowych często stosuje się spoty, które pozostają niewidoczne, a dzięki temu nie zaburzają estetyki wnętrza.

Spoty w oświetleniu hotelowym

Oświetlenie ogólne

Oświetlenie podstawowe zapewnia odpowiednią widoczność i swobodne przemieszczanie się po mieszkaniu. Lampy wiszące dostarczają rozproszone światło, a przy tym stanowią dekorację wnętrza. AQForm lampy stworzone w stylu minimalistycznym sprawdzą się zarówno w domowym zaciszu, jak i w nowoczesnym biurze. Przy wyborze lampy wiszącej warto zwrócić uwagę na możliwość dostosowania wysokości zawieszenia klosza oraz kompatybilności z żarówkami o regulowanym poziomie jasności. Zmienna długość zawieszenia to świetne rozwiązanie w przypadku oświetlenia w jadalni lub salonie – w zależności od okoliczności możemy potrzebować mocniejszego światła, np. do pracy.

Lampa wisząca w jadalni

Chcąc zachować równowagę kolorystyczną w aranżacji należy stosować dodatki w stonowanej kolorystyce, bezpiecznymi wyborami będą: czerń, biel, beż oraz odcienie szarości.

Kinkiety – oświetlenie dodatkowe

Kolejnym typem oświetlenia, którego nie można pominąć projektując wystrój pomieszczenia, jest oświetlenie kierunkowe. Światło to stanowi uzupełnienie światła głównego i może mieć kilka funkcji:

  • dekoracyjną – zwraca uwagę gości na wybrane elementy wnętrza; 
  • użytkową – dostarcza światło w miejscach, w których wymagamy dokładnego oświetlenia np. do czytania czy odrabiania lekcji.

Kinkiety mogą mieć różne kształty i emitować światło w górę, w dół lub w obydwu kierunkach - wszystko zależy od miejsca, w którym zostanie zamontowany. Kinkiety mogą być też akcentem ozdobnym. Oświetlenie dekoracyjne wpływa na klimat wnętrza i podkreśla jego charakter. Światło kierunkowe należy rozmieścić tak, aby uwydatnić najbardziej efektowne elementy wnętrza: obrazy, wiekowy regał czy inne detale, którymi chcemy się pochwalić.

Oświetlenie dodatkowe uzyskane za pomocą kinkietów

Projektowanie systemu oświetleniowego mieszkania, hotelu, salonu kosmetycznego czy galerii sztuki zależy także od światła naturalnego. Każde wnętrze ma swoje uwarunkowania - jedno jest bardziej, inne mniej oświetlone. Im mniej światła dziennego przedostaje się do wnętrza tym więcej będziemy potrzebowali światła sztucznego. Zapewnienie optymalnej ilości światła podnosi komfort i ułatwia wykonywanie codziennych obowiązków.