Nadchodzi zima - dlaczego warto wybrać ogrzewanie na podczerwień?

W jaki sposób połączyć sprawne oszczędzanie z ekologiczną wrażliwością? Umożliwia to nowoczesne ogrzewanie podczerwienią - zupełnie nowa jakość w zakresie źródeł ciepła w domach i przestrzeniach biurowych. Co sprawia, że warto wybrać właśnie ogrzewanie na podczerwień?

Jak działa ogrzewanie na podczerwień?

Ogrzewanie podczerwienią to nowoczesna i ekologiczna technologia, będąca rewolucyjnym źródłem ciepła. Ogrzewanie na podczerwień to uniwersalna metoda pozyskiwania ciepła, która z powodzeniem może być wykorzystywana zarówno w przestrzeniach biurowych, jak i warunkach mieszkalnych. W porównaniu do tradycyjnych grzejników bądź kaloryferów nie dochodzi tutaj do znaczących strat ciepła (w przypadku “starej” technologii mogą one sięgać aż 50%!).

Jakie jeszcze zalety ma ogrzewanie na podczerwień? W dobie alarmujących statystyk, które dotyczą zanieczyszczeń planety, warto zwrócić uwagę na ekologiczny argument, bezpośrednio powiązany również z oszczędnością i wydajnością. Ogrzewanie podczerwienią nie emituje szkodliwych ilości dwutlenku węgla oraz pyłu węglowego, negatywnie wpływających na charakter najbliższego otoczenia i ekosystemu, w którym żyjemy. 

Alternatywą dla tego nieekologicznego źródła ciepła jest właśnie ogrzewanie na podczerwień - zaawansowany i nowoczesny system, który pobiera energię, która naturalnie występuje w przyrodzie. Jest ona związana z promieniowaniem słonecznym i tzw. ogrzewaniem podczerwonym, swobodnie pojawiającym się w warunkach naturalnych. Ogrzewanie podczerwienią okazuje się zatem bezpośrednim, wydajnym i ekologicznym sposobem uzyskiwania ciepła, które w żadnym stopniu nie jest związane z rachunkiem toksycznych strat.

Koszty ogrzewania na podczerwień

Ogrzewanie podczerwienią nie jest kosztowną inwestycją. To raczej wybór długofalowego rozwiązania, które momentalnie się zwróci z korzyścią dla naszego portfela. Zmiana sposobu ogrzewania mieszkania bądź przestrzeni biurowych okaże się szybka i skuteczna, a także odczuwalna dla naszego budżetu.

W jaki sposób ogrzewanie podczerwienią jest tańszą alternatywą dla tradycyjnych modeli grzewczych? Ogrzewanie na podczerwień wyróżnia się niesamowitym tempem nagrzewania. Niektóre panele grzewcze potrafią już w 10 minut osiągać bardzo wysoką temperaturę, która zapewni nam pożądany komfort. Kolejnym argumentem ekonomicznym jest bardzo wydajna i wysoka konwersja energii elektrycznej w uzyskiwane ciepło, w pełni odczuwalne przez nasz organizm. Dla przykładu, ogrzewanie podczerwienią w formie mat grzewczych jest idealnym rozwiązaniem dla domowego budżetu, gdyż potrafi aż 99% pobranej energii przetransformować w jakościowe ciepło.


Jakie ogrzewanie na podczerwień wybrać?

Obecnie na rynku jest kilka typów tej energooszczędnej technologii. Możemy rozdzielić je na maty grzewcze (ogrzewanie podłogowe) oraz panele grzewcze (świetna alternatywa dla tradycyjnych grzejników). Wybór ogrzewania powinien zostać umotywowany konkretnymi okolicznościami - odmienne parametry różnych mat i paneli sprawdzą się w różnych warunkach. Inne ogrzewanie na podczerwień jest zaadaptowane do domu, a inne np. do przestrzeni przemysłowych, usługowych czy biurowych.

Ogrzewanie na podczerwień jest w pełni sterowalne. Umożliwia to bogaty asortyment termostatów, które służą zaprogramowaniu paneli i mat do naszych indywidualnych potrzeb. Wracamy zmęczeni w styczniowy wieczór do mieszkania? Już w tramwaju możemy uruchomić ogrzewanie, by po przekroczeniu progu spotkać się z falą przyjemnego ciepła. Termostat do ogrzewania na podczerwień umożliwia nam na zaprojektowanie tygodniowego programu, który uwzględni nasze powroty do domu i dopasuje temperaturę do konkretnych godzin. Zaawansowana technologia sprawia, że termostat do ogrzewania na podczerwień Greenie T002 to idealne połączenie wygody i niesamowitej funkcjonalności.

Panele grzewcze

Inteligentne i racjonalne ogrzewanie podczerwienią to domena zarówno maty, jak i panelu grzewczego. W ostatnim przypadku mamy do czynienia z czymś naprawdę intuicyjnym, prostym oraz bezpiecznym w montażu. To idealne zastępstwo dla drogich i szkodliwych pieców węglowych, bardzo trudnych w szybkim zamontowaniu w warunkach domowych. Oczywiście, sama eksploatacja urządzenia jest zdecydowanie wydajniejsza, jeśli zestawimy nowoczesne ogrzewanie na podczerwień z tradycyjnymi modelami grzewczymi, emitującymi ogromną ilość szkodliwych i toksycznych substancji.

Panele grzewcze można błyskawicznie zamontować, nie szukając technicznego wsparcia w specjalistach. Zakupiony panel wystarczy zawiesić na takiej wysokości, która będzie optymalna dla naszych preferencji i potrzeb. Podczas wyboru miejsca montażu warto uwzględnić również to, by zminimalizować ryzyko kontaktu dzieci z takim panelem.

Przykładem nowoczesnego ogrzewania na podczerwień jest panel grzewczy Greenie, wyróżniający się eleganckim stylem, otwartym na nowoczesny design. To ogrzewanie podczerwienią zachowuje przy tym bezpieczną funkcjonalność i ogromną oszczędność, odczuwalną już po krótkim czasie.

Panel grzewczy charakteryzuje się bardzo krótkim czasem nagrzewania, gdyż ciepło nie musi pokonywać pełnego termoobiegu jak w tradycyjnych grzejnikach, wystawionych często na wysoką stratność energii. W pomieszczeniach biurowych o charakterze open space można pomyśleć o grupowaniu paneli grzewczych i ich rozsądnym rozmieszczeniu w zależności od częstotliwości występowania stanowisk pracy. Panele grzewcze to ogrzewanie na podczerwień, które emituje dwa rodzaje ciepła: pośrednie oraz bezpośrednie. Takie ogrzewanie podczerwienią dzieli się na trzy typy w zależności od materiału konstrukcyjnego. Panelowe ogrzewanie na podczerwień może być lustrzane, szklane oraz aluminiowe. W pierwszych dwóch przypadkach ogrzewanie podczerwienią gwarantuje nie tylko przytulne ciepło oraz bezpieczny komfort, ale także walory dekoracyjne, związane z ekspozycją eleganckiego panelu grzewczego. Co więcej, geometryczny kształt, oszczędność formy oraz lekkość konstrukcji zachwycą miłośników minimalistycznego stylu, skutecznie i oryginalnie wyróżniającego charakter nowoczesnych wnętrz biur bądź mieszkań. Z kolei aluminiowe panele grzewcze gwarantuję ochronę przed korozją i zanieczyszczeniami. Ich wydajność polega również na tym, że są niesamowicie żywotne przy eksploatacji z maksymalnym obciążeniem. Takie ogrzewanie na podczerwień bardzo dobrze przewodzi ciepło, minimalizując ryzyko utraty energii.

Maty grzewcze

Maty grzewcze, czyli właściwie podłogowe ogrzewanie na podczerwień, wyróżniają się swoim plastycznym dopasowaniem do wymogów konkretnego metrażu mieszkalnego bądź biurowego. Bardzo wydajne ogrzewanie podczerwienią, które powstało przy wsparciu nanotechnologii, charakteryzuje się możliwością indywidualnego dopasowania temperatury do rozmiarów naszego pokoju bądź gabinetu. 

Ważne jest to, by przy zakładaniu mat grzewczych zwrócić uwagę na wygląd i charakter podłogi. Najoptymalniejsze będzie założenie mat pod podłogę drewnopodobną, gdyż panele naturalnie drewniane mogą pękać, gdyż emitowane ciepło jest w stanie doprowadzić do wysuszenia wiązań w deskach i panelach. Maty grzewcze można też kłaść pod podłogi drewniane, ale należy zwrócić uwagę, czy drewno jest dobrze osuszone, ponieważ w jego strukturze może być wilgoć.

Podłogowe ogrzewanie podczerwienią doskonale sprawdzi się w warunkach mieszkaniowych - domownicy zawsze będą mogli czuć przyjemne ciepło pod stopami. Wygodne chodzenie boso w zimę? Dzięki jakościowemu ogrzewaniu na podczerwień jest to możliwe! Tworzenie kompleksowego ogrzewania w całych systemach podłogowych to świetne rozwiązanie, które z powodzeniem zastąpi niewydajne i nieekologicznego piece węglowe i tradycyjne grzejniki. To oferuje mata grzewcza Greenie Heat, która może być uniwersalnie zastosowana również na ścianie bądź suficie.

Fakt, że maty grzewcze są praktycznie niewidoczne, można w ciekawy sposób wykorzystać w aranżacji nowoczesnego salonu czy jadalni. Ściany, na których zwolniło się miejsce (przez usunięcie tradycyjnych kaloryferów), mogą posłużyć jako nowa przestrzeń, którą można zaadaptować do minimalistycznego, oryginalnego i wyjątkowego wystroju pomieszczenia. 

Przestronniejszy pokój daje poczucie wolności, swobody i niezależności. Dlatego śmiało można powiedzieć, że ogrzewanie na podczerwień to nie tylko komfort ekologiczny, ale także indywidualna równowaga i harmonia - również dla domowego budżetu.