Montaż ogrzewania na podczerwień

Ogrzewanie na podczerwień cieszy się coraz większą popularnością wśród Polaków. Dzieje się tak ze względu na oczywiste zalety tego rozwiązania. Ta nowoczesna technologia zapewnia wysoki komfort użytkowania, oszczędność czasu i pieniędzy. Ze względu na walory ekologiczne – w odróżnieniu od np. pieców węglowych nie przyczynia się do powstawania smogu – jest również możliwe uzyskanie dofinansowania do wymiany starej instalacji na ogrzewanie podczerwienią.

Prawidłowy montaż ogrzewania na podczerwień - dlaczego jest ważny?

Kiedy zdecydujemy się na ogrzewanie podczerwienią w naszym domu musimy zwrócić uwagę na prawidłowy montaż. Dlaczego jest on tak istotny? Nieprawidłowy montaż, nieodpowiedni dobór mocy, bądź umiejscowienia urządzeń grzewczych może spowodować wiele niepożądanych skutków ubocznych. Jednym z błędów jest zastosowanie na małej przestrzeni mniejszej liczby urządzeń o zbyt wysokiej mocy grzewczej. Wówczas konieczne jest zwiększenie temperatury co niekorzystnie wpływa na podłogę i zmienia charakter ogrzewania. Nasza instalacja, która miała być ogrzewaniem na podczerwień, staje się nietypowym ogrzewaniem konwekcyjnym – ze wszystkimi tego konsekwencjami. Nie wspominając już o większym zużyciu energii elektrycznej. Należy ponadto zwrócić uwagę na grubość podłogi, lub prawidłowe wykonanie stelaża – w przypadku montażu na suficie. Innym błędem jest stosowanie mat grzewczych pod wylewką lub bezpośrednio nad wylewką. Te i inne uchybienia skutkują używaniem ogrzewania podczerwienią w sposób nieprawidłowy, co zwiększa koszta za energię elektryczną. Nieodpowiednie użytkowanie ogrzewania na podczerwień stworzyło nieprawdziwą opinię o bardzo wysokich kosztach eksploatacji.

Jak zamontować ogrzewanie na podczerwień?

W pierwszej kolejności najistotniejszym krokiem będzie ustalenie zapotrzebowania energetycznego budynku. Dopiero potem możemy dobierać moc urządzeń ogrzewania na podczerwień. Pozwoli nam to zoptymalizowanie naszej instalacji pod kątem naszych rzeczywistych potrzeb. Maty grzewcze znajdują najczęściej zastosowanie pod płytkami ceramicznymi. Często stosowanym jest montaż ogrzewania na płytach izolacyjnych jak np. z polistyrenu ekstrudowanego XPS. Układamy maty grzewcze na płytach XPS o grubości 10mm. Następnie zbroimy siatką z włókien szklanych, na co nakładamy klej bądź wylewkę samopoziomującą. Dopiero na tak przygotowaną instalację układamy nasze płytki ceramiczne. Ten sposób jest bardzo optymalny i pozwala na zachowanie energooszczędności, oraz odpowiedniej sterowalności naszego ogrzewania podczerwienią. Maty grzewcze jako produkty o bardzo niskiej awaryjności w praktyce nie wymagają napraw. Dlatego tak ważna jest odpowiedni montaż ogrzewania, ponieważ raz położona instalacja będzie nam służyła przez bardzo długi czas.

Akcesoria do montażu oświetlenia

Akcesoria do montażu oświetlenia na podczerwień Podczas montażu naszego ekologicznego ogrzewania na podczerwień warto zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria. Produkty te stanowią pomoc i ułatwiają nam poszczególne etapy kładzenia instalacji.

Spray izolacyjny 3M Scotch 400ml

Spray izolacyjny 3M Scotch 400ml to produkt, który zapobiega zwarciom i zabezpiecza przed niekorzystnymi wpływami atmosferycznymi, oraz wilgocią. Ten bezbarwny aerozol izolacyjny na bazie żywicy akrylowej tworzy mocną i elastyczną powłokę o wysokiej wytrzymałości dielektrycznej rzędu 34kV/ mm. Całkowite wyschnięcie i pełne utwardzenie trwa tylko 60 minut. Zastosowanie spray izolacyjnego 3M nie wpływa na proces lutowania. Spray posiada właściwości izolacyjne wobec ogrzewania na podczerwień. Jest ponadto odporny na promieniowanie UV, oleje, wilgoć, kwasy lub wodę.

Zestaw montażowy Greenie - kup ilość jaką potrzebujesz

Zestaw montażowy Greenie jest szczególnie pomocny przy łączeniu dwóch autonomicznych części mat grzewczych. Zawiera on cztery metalowe elementy, dzięki którym możemy dokonać dwóch połączeń maty z kablami zasilającymi (jednego kawałka maty). Jedno takie przyłącze składa się z dwóch części. Należy je razem sprasować. Zastosowanie zestawy montażowego Greenie jest bardzo efektywnym rozwiązaniem. Ma o wiele więcej zalety niż stosowane lutowanie kabla zasilającego do paska miedziowego – wymaga on wówczas odsłonięcia z zewnętrznej, bezbarwnej powłoki.

Nitownica do podłączenia zasilania maty

Nitownica jest szczególnie przydatnym urządzeniem podczas montażu zasilania kiedy chcemy obejść się bez lutowania. Dzięki niej możemy odpowiednio „wnitować” 3 metalowe elementy zestawu montażowego w matę, dzięki czemu otrzymujemy solidne i bezpieczne połączenie pomiędzy matą grzewczą Greenie, a kablami zasilającymi. Inną z możliwości jakie nam daje to przydatne urządzenie jest wycinanie otworów w macie o odpowiedniej średnicy. Zapraszamy do korzystania z oferty znajdującej się w naszym sklepie internetowym Światłolux.pl. W razie wszelkich wątpliwości – prosimy o kontakt, bądź wizytę w naszym biurze w Warszawie.