Lampy retro - przewodnik po stylu

Styl retro jest dosyć obszernym pojęciem i dla wielu osób będzie oznaczał coś innego. Jeszcze dekadę temu moglibyśmy zgodnym unisono stwierdzić, że retro są lata 20’ XX wieku, w tej chwili, w Polsce retro może kojarzyć się z okresem PRL lub amerykańskimi latami 50’. Jak stworzyć spójne wnętrze w stylu retro?

Dyskretny urok lamp retro

Według słownikowej definicji ‘retro’  to określenie mody lub stylu nawiązującego do przeszłości, zwykle sprzed kilkudziesięciu lat. Lampy retro to nostalgia za przeszłością i urokliwy, pełen ciepła design. Tworzą w pomieszczeniach niepowtarzalny nastrój i będą doskonałym uzupełnieniem wnętrz vintage. Nastrojowe przesłony lamp retro po zapaleniu światła wprowadzają atmosferę ciepła domowego zacisza. Mogą one nie tylko być wspaniałą ozdobą, ale też funkcjonalnym elementem, oświetlającym każde pomieszczenie. Warto jednak pamiętać aby zachować pewną spójność stylistyczną - epokową lamp. Wiktoriańskie retro nie będzie się zbyt korzystnie komponowało np. z retro lat 50’.

Oświetlenie miejsca pracy i czytania

Lampy retro doskonale sprawdzają się w roli oświetlenia budującego nastrój. Równie dobrze mogą też służyć do oświetlania miejsca pracy. Lampy retro na biurko najlepiej sprawdzą się w gabinecie poważnego prawnika czy lekarza. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, żeby lampa retro znalazła się w gabinecie architekta czy coacha. Takie oświetlenie fantastycznie może służyć do przełamania nowoczesnego stylu gabinetu i być przysłowiową wisienką na torcie w aranżacji wnętrza.

Lampa stołowa Novodworski LED Alaska Black


Lampy retro mogą być wykorzystywane również do oświetlania miejsca do czytania. Postawione obok wygodnego fotela, z dużym abażurem i dekoracyjną podstawą będą nie tylko oświetlać czytaną książkę, ale staną się także ozdobą wnętrza. Nawet wówczas, gdy będą tylko niepozornie wychylać się zza fotela.


Kinkiety w stylu retro

Oświetlenie w stylu retro, to nie tylko żyrandole i lampy stojące, ale również oświetlenie ścienne. To elektryczne wywodzi się z oświetlenia lampami naftowymi i mocowanymi na ścianach lichtarzami. W ten właśnie sposób radzono sobie dawniej, gdy o elektryczności jeszcze nawet nikt nie marzył.


Kinkiety w stylu retro to idealne rozwiązanie do przedpokoju. Nie tylko oświetlają ściany, ale również mogą oświetlać galerię zdjęć czy obrazów, które często się w takim wnętrzu pojawiają. Są dyskretne, nie rzucają się w oczy, a jednocześnie skutecznie spełniają swoją rolę, oświetlając wnętrze. Świetnie sprawdzają się również na klatkach schodowych, na których często brakuje dziennego światła i potrzebne jest oświetlenie niemal przez cały czas.


Cudowny secesyjny kinkiet IdealLux Danieli AP2 Ambra


Nastrojowe światło – jakie żarówki?

Na koniec rozważań na temat oświetlenia w stylu retro warto powiedzieć jeszcze kilka słów na temat barwy światła. Era żarówek opartych na żarniku już niemal minęła i teraz w naszych domach coraz częściej gości oświetlenie energooszczędne LED, co bez wątpienia ma swoje uzasadnienie ekonomiczne. Wybierając żarówki LED do lamp retro polecamy zwrócić uwagę na temperaturę światła, bo od niej zależy to, jak będziemy się czuć we wnętrzu.

Większość osób narzeka, że pomieszczenia oświetlane przez żarówki LED nie są przytulne. Niektórzy mówią, że są one wręcz zimne i nieprzyjazne, a przebywając w nich czują się jak w supermarkecie, a nie jak w domu. Tymczasem taka ogólna opinia o ledach jest mocno nieprawdziwa i krzywdząca. Otóż można kupić żarówki LED, które emitują ciepłe światło, np. żarówka LED Greenie Retro.

Zwykle na opakowaniu mamy informację na temat tego, jaka jest temperatura emitowanego przez daną żarówkę światła. Do pomieszczeń mieszkalnych polecane są te o temperaturze barwowej od 2500-3500 K. Taki wybór gwarantuje, że w pomieszczeniu będziemy czuć się dobrze i uda nam się wypocząć dzięki przyjemnemu światłu żarówek.