Lampy klasyczne czy nowoczesne? Co wybrać?

Wybierając oświetlenie do wszystkich pomieszczeń w domu, przede wszystkim zadajemy sobie podstawowe pytanie - klasyka czy nowoczesność? Decyzja wcale nie należy do najprostszych. Z tego powodu postanowiliśmy rozstrzygnąć wszystkie za i przeciw. Lampy klasyczne czy lampy nowoczesne?

Jakimi kryteriami należy się kierować podczas zakupu lamp do domu?

Zanim przyjrzymy się konkretnym rodzajom lamp, jakie mogą znaleźć się w naszym domu, warto przyjrzeć się temu, co decyduje, że wybieramy takie, a nie inne modele. Najważniejszym kryterium jest wygląd pomieszczenia. Jego styl wskaże nam, jakie oświetlenie wybrać, by współtworzyło spójną całość z resztą dodatków. Jeśli w salonie dominują antyczne meble, raczej odradzamy dopasowywanie do nich nowoczesnego oświetlenia. Co innego, jeśli nasze wnętrze charakteryzuje się innowacyjną sztuką współczesną, która bez kolejnego designerskiego projektu nie będzie mogła istnieć.

Ważne jest również dopasowanie rodzaju pomieszczenia do charakterystyki lamp. W łazienkach nie powinno znajdować się oświetlenie klasyczne. Identycznie sytuacja przedstawia się w przestrzeni kuchennej. Doradzamy, by w tych miejscach postawić na nowoczesny design. Lampy klasyczne natomiast swoje zastosowanie lepiej wykażą w dużych, wystawnych pomieszczeniach, takich jak salony, przestronne jadalnie, czy nawet sypialnie. To właśnie w takich wnętrzach najlepiej postawić na duże, kryształowe lampy wiszące, czy stonowane lampy ścienne i podłogowe.

Lampy klasyczne - charakterystyka

Wyróżniają się prostotą, ale jednocześnie wysoką jakością wykonania. Swoim designem onieśmielają nawet najnowocześniejsze projekty wybitnych architektów. Są jednak odpowiednie dla wąskiego grona pomieszczeń i nie spotkamy obecnie ich tak często, jak chociażby lampy nowoczesne. Lampami klasycznymi można nazywać wszystkie te projekty, które widoczne były jeszcze na początku XX wieku. Cechowały je przede wszystkim liczne źródła światła przyczepione do jednej podstawy. Takie żyrandole zdobiły salony największych władców na świecie, a każdy kto decydował się na taki rodzaj oświetlenia już wtedy mógł liczyć na ogromne poważanie na wielu dworach.

Klasyczne wnętrza są widoczne do dziś, jednak wymagają nie lada kunsztu, by sprostać projektom, które zachwycały wiele lat temu. Dziś za klasyczne lampy uważane są przede wszystkim te kryształowe, ale również takie, na których końcach zawieszone są źródła światła przypominające świece. Właśnie takie żyrandole zdobiły domy w latach 50. XX wieku i właśnie takie lampy wiszące mogą dziś zdobić nasze pomieszczenia. Do najciekawszych projektów należy żyrandol Candellux Aurora oraz jedna z najnowszych klasycznych lamp wiszących - Ideal Lux Giudecca SP6 Rosso.


Żyrandol Candellux 30-99801 Aurora


Żyrandol Ideal Lux 027418 Giudecca SP6 Rosso

Charakterystyka lamp nowoczesnych

Otaczają nas na każdym kroku. Idealne do domów jednorodzinnych, ale możemy je spotkać również w lokalach publicznych. Nowoczesne lampy to uniwersalna odpowiedź na klasyczną wersję oświetlenia. Na rynku jest ich zdecydowanie więcej od lamp klasycznych, a rozwiązania na których swoje projekty opierają architekci mogą przyprawić o pozytywny zawrót głowy. Co mają w sobie nowoczesne lampy, by tak mocno przyciągać do siebie kupujących?

Nowoczesność, w odróżnieniu do klasyki bardzo lubi stawiać na niecodzienne i bardzo często zaskakujące rozwiązania. Coraz większa ilość twórców stawia na wbudowane źródła światła LED, czego w klasycznych projektach raczej próżno szukać. Nowoczesne lampy nie bez powodu są stawiane na równi z określeniem designerskich projektów. Wprowadzają do pomieszczeń ciekawe efekty designerskie, a i wymieszane proporcje między światłem, a cieniem przypadają do gustu coraz większej liczbie użytkowników. Do największych producentów nowoczesnego oświetlenia należą m.in. Foscarini oraz Nemo, których projekty można zobaczyć poniżej. Jest to lampa wisząca Foscarini Caboche grande, a także kinkiet Nemo AVPLWR31 À Volet Pivotant.

Lampa wisząca Foscarini 138017-52 Caboche grande

Służą do świecenia i upiększenia każdego pomieszczenia. Występują w wersjach wiszących, stołowych, czy podłogowych. Lampy klasyczne i nowoczesne posiadają wiele wspólnych mianowników, jednak różni je więcej, niż myślimy. Wybór oświetlenia zależy przede wszystkim od samego użytkownika, jednak mamy nadzieję, że wskazówki podane w powyższym tekście posłużą każdemu do odpowiedniego doboru oświetlenia w każdym wnętrzu.