Ładne i tanie lampy do ogrodu - jakie oświetlenie ogrodowe wybrać?

Ciepłe dni zbliżają się wielkimi krokami. Ogród niedługo znów zakwitnie i zacznie przyciągać nas swoim pięknem. Designerskie oświetlenie ogrodowe doda mu jeszcze więcej uroku.


Na co zwracać uwagę wybierając oświetlenie do ogrodu?

Prywatny ogród to oaza spokoju, miejsce ucieczki od codzienności. Ogród to przestrzeń, która daje nam chwile wytchnienia. Gdy noce stają się ciepłe, nie chce się prędko wracać do domu. Jak więc poradzić sobie z ciemnością i jednocześnie umilić wieczorny spacer w ogrodzie? Oświetlenie zaprowadzi w nim magiczny klimat. 


Design

Zabawa światłami pozwala na podkreślenie najpiękniejszych detali. Zewnętrzne lampy designerskie możemy wykorzystać do oświetlenia altan, ulubionych forsycji, oczka wodnego czy płotu. Nawet w chłodniejsze dni będziemy mieli możliwość podziwiania pięknie oświetlonego ogrodu zza okna. Ogród pozwala na wykorzystanie wielu oświetleniowych pomysłów, a producenci lamp ułatwiają to zadanie, tworząc wyjątkowo zaprojektowane lampy ogrodowe


Funkcjonalność

Lampy ogrodowe to nie tylko design. To także praktyczne oświetlenie, które korzystnie wpływa na bezpieczeństwo, chroniąc przed potknięciem. O funkcjonalności lamp świadczy kilka czynników. Kupując lampę do ogrodu, zwróć uwagę na:

- Stopień szczelności 

Określany jest klasą IP. Lampy ogrodowe narażone są na ciężkie warunki atmosferyczne, dlatego powinny wyróżniać się odpornością na pyły i zalania. Najlepiej by lampa ogrodowa miała klasę szczelności równą przynajmniej IP64.   

- Energooszczędność 

Lampy ogrodowe często pozostają włączone niemal przez całą noc. Pobór energii może ciągnąć za sobą duże koszta. Najlepszym rozwiązaniem będą lampy LED i lampy solarne, które pobierają energię ze słońca, zwalniając nas z części rachunków za prąd.

- Czujniki ruchu

Wiele modeli lamp jest wyposażonych w czujniki ruchu. To pozwala sprawnie poruszać się w ogrodzie bez konieczności ciągłego włączania i wyłączania lamp. Czujnik ruchu wpływa także korzystnie na bezpieczeństwo. Włączając światło, da znać o obecności włamywacza, gdy tylko wykryje ruch.


Oświetlenie ogrodowe - aranżacje 

W ogrodach najpiękniejsza jest ich różnorodność, dlatego każdy ogród wymaga również innego oświetlenia. Zastanawiasz się jak oświetlić pergole, kwieciste łuki, czy ścieżkę? Postaramy się pomóc.
 

Oświetlenie ogrodowe stojące

Stojące lampy do ogrodu to świetne oświetlenie ścieżek komunikacyjnych. By nie zdeptać przypadkiem kwiatów, należy wyznaczyć kontury drogi. Pomogą w tym lampy stojące do ogrodu. Najlepiej wybrać lampę z czujnikiem ruchu, np. Lampa solarna Xonia. Lampa, zamiast marnować energię, włączy się, gdy w jej zasięgu pojawi się człowiek.


Wyższe lampy stojące znajdą zastosowanie w miejscach przeznaczonych do odpoczynku. Rzucą światło w okolicach przydomowych ławek, altan, czy leżaków. Dzięki nim będziemy mogli czytać książkę w blasku księżyca. Oświetlenie ogrodowe kule

Lampy designerskie w kształcie kuli to prawdziwy hit ostatnich lat. Lampy kule do ogrodu pięknie się prezentują postawione na trawie. Przypominają blask księżyca, przez co wyjątkowo komponują się z gwieździstym niebem. Lampy kule, takie jak np. lampa ogrodowa Nowodvorski CUMULUS zaprowadzają w ogrodzie niesamowitą atmosferę, a ich piękno zachwyci wszystkich.


Alternatywą dla lamp kul jest produkt, który pokochają szczególnie dzieci -
lampa STAR 9426 Nowodvorski. Lampa ogrodowa STAR ma formę gwiazdy i ją także można postawić na ziemi, np. wspólnie z lampami w kształcie kul. Kontury lampy STAR wyrożnią się na tle ogrodu i będą pięknie współgrać z gwiazdami obecnymi latem na nocnym niebie.  Oświetlenie punktowe do ogrodu

Oświetlenie punktowe pozwala skierować strumień światła na wybrany przedmiot. Może to być mała fontanna, sadzawka czy ogrodowy krasnal. Lampę Ogrodowa LED Greenie łatwo wbić w ziemię za pomocą bolca i  skierować ją na obiekt, który chcemy oświetlić. Nie bez powodu na podobnych zasadach oświetla się zamki czy pałace - taki widok zapiera dech w piersiach.


Jeśli wyczekujesz z utęsknieniem letnich wieczorów w ogrodzie, możesz umilić sobie ten czas, wyszukując pięknych
lamp designerskich do ogrodu. Przygotuj ogród do ciepłego sezonu, by w momencie, gdy nadejdzie, móc w pełni delektować się aranżacją przestrzeni wokół Twojego domu.