Kinkiet nad obraz. Jak oświetlić dzieła sztuki?

Ludzie już wieki temu zdali sobie sprawę, jak pozytywny wpływ na wystrój wnętrza mogą mieć dzieła sztuki. Obraz wiszący na ścianie może stać się wspaniałym uzupełnieniem salonu lub sypialni. Co zrobić, żeby podkreślić jego obecność w pomieszczeniu i jeszcze bardziej zwrócić na niego uwagę? Tę rolę może pełnić odpowiednie oświetlenie. Naszą propozycją jest elegancki kinkiet nad obraz.

W najbardziej znanych muzeach oświetlenie obrazu montowane jest bezpośrednio w ramie obrazu lub na ścianie powyżej. Ten drugi sposób montażu stosowany jest też często w domach. Oświetlenie samej ramy może być zbyt kosztownym zabiegiem, a kinkiet umieszczony w odpowiedniej odległości od obrazu będzie nie tylko tańszy, ale spełni swoje zadanie równie dobrze.

Na co uważać przy oświetlaniu obrazu?

Odpowiednio dobrane oświetlenie

Najważniejszą rzeczą podczas oświetlania dzieła sztuki zawieszonego na ścianie jest jego charakter. Należy zwrócić uwagę, czy zbyt mocne światło nie wpłynie za bardzo na kolory obrazu lub po prostu nie będzie odbijało się od jego powierzchni. Dobrą radą jest skierowanie światła wiszącego nad dziełem w stronę podłogi, nie powinno ono wtedy tworzyć refleksów i błysków. Tutaj najlepiej sprawdzi się kinkiet nad obraz.

Barwa światła przy oświetlaniu obrazu

Kolejnym ważnym aspektem jest barwa światła. Najlepiej, żeby była ona neutralna, jak najbardziej zbliżona do światła słonecznego. Obraz oświetlony światłem zbyt ciepłym lub zbyt jasnym może wpłynąć na odbiór obrazu. Warto oddać hołd autorowi i pokazać jego dzieło w świetle najbardziej zbliżonym do tego, w jakim było ono malowane.

Oświetlenie zależy też od wnętrza

Ważne jest również miejsce, w którym dzieło zostanie zawieszone. Duże przestrzenie będą wymagały więcej światła, bo mniejsza jego ilość będzie się odbijała od pobliskich ścian, analogiczne mniejsze pomieszczenia nie będą już wymagały dużo światła.

Wybierz oświetlenie LED

Oświetlenie LED będzie najbardziej ekonomicznym wyborem, ale również najbardziej odpowiednim. Niewielki pobór mocy w połączeniu z ogromnym wyborem, jaki obecnie jest na rynku sprawi, że na pewno uda się znaleźć rodzaj oświetlenia odpowiedni dla danego dzieła sztuki.

Bezpieczna instalacja elektryczna

Bezpieczeństwo to istotna kwestia przy tworzeniu swojej małej przydomowej galerii sztuki. Należy zastanowić się czy niezbędne będzie stworzenie nowej instalacji, czy może mamy możliwość podłączenia się do instalacji domowej. Wszystko to powinno zostać wykonane z nadzwyczajną starannością, nikt nie chce przecież stracić swojej kolekcji dzieł sztuki w przypadku pożaru.

Najlepsze kinkiety nad obraz – nasze propozycje

Wbrew pozorom na rynku znajduje się duża liczba opraw oświetleniowych, które dedykowane są oświetlaniu obrazów. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji wśród których każdy powinien wybrać coś dla siebie.

Lampa ścienna Maytoni PIC117-01-R Bronze Rubens

Klasyczne dzieła sztuki, szczególnie takie w drewnianych i pięknie zdobionych ramach, wymagają specjalnego podejścia. Właśnie tą myślą kierował się producent Maytoni, który w swojej ofercie posiada elegancki kinkiet ścienny, który swoim designem nawiązuje do klasyki. Łatwo można wyobrazić sobie, że oświetla on obrazy w klasycznie urządzonej bibliotece lub gabinecie. Na szczególną uwagę zasługują eleganckie zdobienia, które są podkreślane miedzianym kolorem metalu, z którego lampa została wykonana. Lampa ścienna Maytoni PIC117-01-R Bronze Rubens wymaga żarówki E14, co sprawia, że użytkownik może dowolnie wymieniać żarówkę, a co za tym idzie dobrać odpowiednią barwę i moc światła do swoich wymagań.

Lampa ścienna Maytoni PIC117-01-R Bronze Rubens
Lampa ścienna Maytoni PIC117-01-R Bronze Rubens

Lampa VAN GOGH LED white S 9348 Nowodvorski Lighting

To bardzo subtelny kinkiet do obrazów, który swoją nazwę zawdzięcza słynnemu malarzowi Vincentowi Van Goghowi. Został on przygotowany specjalnie w celu oświetlania obrazów. Lampa VAN GOGH LED white S 9348 Nowodvorski Lighting nie zaburzy obecnego wystroju pomieszczenia, ponieważ projektanci zadbali, żeby design był delikatny i nie rzucał się w oczy. Światło pochodzi ze zintegrowanego źródła światła. Obudowę wykonano z aluminium. Lampa Van Gogh swoją wyjątkowość zawdzięcza uniwersalności, która sprawia, że pasuje ona do prawie każdego wystroju.

Lampa VAN GOGH LED white S 9348 Nowodvorski Lighting
Lampa VAN GOGH LED white S 9348 Nowodvorski Lighting

Lampa obrazowa LED Italux MB14406-01L-CH Clara

Teraz kolej na propozycję, która wpisze się w nowoczesne wnętrza. Lampa obrazowa LED Italux MB14406-01L-CH Clara wyróżnia się powierzchnią w barwie chromu i oryginalnym kształtem. Styl jej wykonania szczególnie dobrze korespondował będzie z jasnymi pomieszczeniami, które zaprojektowane zostały w stylu nowoczesnym. Lampa posiada moc 9W i barwę 3000K.

Lampa obrazowa LED Italux MB14406-01L-CH Clara
Lampa obrazowa LED Italux MB14406-01L-CH Clara

Dzięki lampom nad obraz można stworzyć własną galerię sztuki, która wcale nie będzie odstawać od galerii muzealnych. Kolekcja sztuki zyska zupełnie nowego wymiaru. Mówi się, że dobra sztuka obroni się sama, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby trochę jej pomóc.