Inteligentny dom. Jaki system sterowania wybrać?

Inteligentny dom - co to jest?

Pojęcie inteligentny dom, od dawna pojawia się w branży mieszkaniowej. Chodzi o elektroniczne rozwiązania, które pozwolą na łatwe i szybkie sterowanie domowymi urządzeniami. Możemy obsługiwać je z poziomu smartfona, znacznie ograniczając zużywanie przez nie prądu. Dodatkowo istnieje możliwość monitorowania ich pracy i zapobiegania awariom. Wreszcie, rozwiązania z tematyki Smart Home to systemy antywłamaniowe, czujniki zalania, przeciwpożarowe i wykrywające tlenek węgla. Wszystko to pozwala na zamienienie naszego domu w nowoczesne, energooszczędne i bezpieczne miejsce. Jedne z najnowocześniejszych rozwiązań, które pozwolą nam stworzyć inteligentny dom, dostarcza marka Fibaro. Już kilka jej urządzeń wystarczy, aby zwiększyć bezpieczeństwo i obniżyć koszty zużycia energii elektrycznej.

Inteligentne rozwiązania dla domu - czujniki, które warto mieć

Na początek warto wyposażyć nasze mieszkanie w czujniki, które uczynią je bardziej bezpiecznym. Ich zadaniem będzie wykrycie zagrożeń płynących z niewłaściwie działających urządzeń elektronicznych, instalacji grzewczych oraz wykrywanie prób włamań. Ponieważ bezpieczeństwo to podstawa i gwarancja uczynienia naszego mieszkania bezpieczną przystanią, warto zacząć tworzyć inteligentny dom zaczynając od wyboru czujników od Fibaro.

Czujnik dymu - ochrona przeciwpożarowa od Fibaro

Wszyscy słyszeliśmy o różnych zdarzeniach, w których ofiary pożarów nie spostrzegły w porę zagrożenia, co było główną przyczyną tragedii. Aby zapobiec takim okolicznościom marka Fibaro wypuściła najnowocześniejsze rozwiązanie - czujnik dymu Smoke Sensor. Choć na rynku występuje mnóstwo tańszych i zapewniających minimum bezpieczeństwa modeli, to Smoke Sensor zapewnia je w 100%. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom oferuje on monitoring poziomu CO2, oraz temperatury w pomieszczeniu. Trzy poziomy czułości, pozwolą na używanie go pomieszczeniach o zróżnicowanym stopniu emisji ciepła i produktów spalania. Oznacza to, że czujnik umieszczony w kuchni może mieć podwyższoną tolerancję na temperaturę, ignorując jej nieznaczny wzrost. Zapobiega to fałszywym alarmom i wykrywa jedynie realny pożar. Umieszczony w kotłowni z ustawioną wysoką tolerancją na temperatury i podwyższoną czujność na nadmiar dymu, w porę wykryje zagrożenie płynące z wadliwego działania pieca.

Czujnik Smoke Sensor został wyposażony w alarm dźwiękowy oraz w ostrzegawczy sygnał świetlny. To rozwiązanie chroni szczególnie starsze osoby, które ze względu na słaby wzrok lub słuch mogą w porę oddalić się od zagrożenia. Czujnik od Fibaro został wyposażony w komunikację bezprzewodową z urządzeniami opartymi o system Android oraz iOS. Dlatego możemy kontrolować to, co dzieje się w mieszkaniu będąc poza domem, otrzymując powiadomienie o wystąpieniu zdarzenia. Jest tu też funkcja rozpoznawania głosu i komend pozwalająca nam na kontrolowanie temperatury na bieżąco. Obsługa urządzenia przez dedykowaną aplikację z poziomu urządzenia mobilnego pozwala na stworzenie archiwum występowania nieprawidłowości. To umożliwia nam udokumentowanie wadliwości pieca lub innego urządzenia i skutecznie reklamować je u dostawcy. Zintegrowanie naszego sensora z dodatkowymi urządzeniami od Fibarostworzy system, który nie tylko ostrzega, ale również czynnie działa na rzecz zlikwidowania zagrożenia.

   

Czujnik zalania Flood Sensor - do szybkiego wykrywania awarii hydrauliki

Zapewne wiele razy doświadczyliśmy sytuacji, gdy instalacja hydrauliczna lub urządzenie wykorzystujące wodę, przez awarię spowodowały wyciek i zalanie pomieszczenia. Ten problem jest szczególnie palący, gdy mieszkamy na piętrze, a pod nami również ktoś ma mieszkanie. Ponadto woda, stanowi zagrożenie dla elektroniki, której okablowanie jest umieszczone na posadzce. Aby zapobiec stratom materialnym i konieczności pokrywania szkód spowodowanych zalaniem sąsiadów warto zainwestować w czujnik zalania Flood Sensor. Ten mały i dyskretny przedmiot zasilany jedną baterią wyposażono w sondy wykrywającej wzrost wilgotności lub zalanie. Monitoruje on także temperaturę posadzki i wysyła powiadomienia na telefon. Jeśli sparujemy go z innymi urządzeniami sterującymi od Fibaro, możemy łatwo zapobiec zwarciu instalacji. Po prostu odetniemy zdalnie zasilanie w danym pomieszczeniu. Możemy również zapobiec wylewaniu się wody z niesprawnej pralki lub zmywarki przez nabycie elektrozaworu opartego o system Z-Wave. Nasz czujnik zalania obsługiwany z poziomu smartfona umożliwia nam zdalne zakręcenie głównego zaworu.

 

Czujnik ruchu Motion Sensor - bezpieczeństwo i ekonomia

Czujnikiem godnym uwagi od marki Fibaro, jest urządzenie łączące ze sobą funkcję bezpieczeństwa i możliwość lepszego zarządzania światłem. Czujnik Motion Sensor w eleganckiej formie stylizowanej na ludzkie oko kryje w sobie elektronikę, która pozwala urządzeniu monitorować temperaturę otoczenia. Informuje nas o niej przez zmianę barwy lub wysłanie wiadomość na nasz smartfon. Do jego głównych zadań należy jednak wykrywanie ruchu. Jest to szczególnie przydatne, gdy obawiamy się włamania. Dlatego warto umieścić go w miejscach najbardziej narażonych na wtargnięcie złodziei, takich jak drzwi balkonowe lub okna na parterze. Czujnik daje możliwość regulacji czułości detekcji ruchu, co pozwala na ignorowanie aktywności zwierząt domowych. Ponadto, zintegrowanie go ze ściemniaczami Fibaro, przekaźnikami fibaro do lamp oraz z włącznikiem zdalnym Wall Plug sprawi, że światło będzie zapalało się tylko tam, gdzie akurat przebywamy. Gdy rozbudujemy nasz system czujników w całym domu, możemy odkryć ekonomiczną stronę czujnika. Łącząc go z modułem Wall Plug, przekaźnikami oraz ściemniaczami możemy dostosować jasność światła żarówek do naszych potrzeb. Przy okazji zmniejszyć pobór energii i tym samym rachunki za prąd.

Smart home - funkcjonalne zestawy systemów sterowania

Jeśli chcielibyśmy zacząć swoją przygodę z udogodnieniami Smart home, polecamy zainwestować w gotowe zestawy startowe. Pozwolą one na zapoznanie się z pracą podstawowych produktów i osobiste testowanie zasad działania. Samodzielne użytkowanie da nam okazję przekonać się o ich skuteczności. Dzięki temu lepiej rozpoznamy własne potrzeby i oczekiwania względem systemu Smart Home. Sami będziemy mogli zdecydować, którą gałąź udogodnień bardziej rozwiniemy. Czy bezpieczeństwa antywłamaniowego, czy energooszczędności, czy może raczej uatrakcyjnienie obsługi z domowych multimediów.

Zestaw Startowy Fibaro - Smart Home dla początkujących

Marka Fibaro dla osób chcących rozpocząć budowanie prawdziwego Smart Home proponuje zestaw podstawowych urządzeń wspierających bezpieczeństwo, sterowanie elektroniką oraz centralę do obsługi całości. Zestaw startowy Fibaro to wstęp w stronę inteligentnych rozwiązań dla domu. W jego skład wchodzi m.in. czujnik Flood Sensor, ostrzegający przed rozlaniem cieczy. Dalej mamy Smoke sensor - czujnik ostrzegający przed pożarem i nagłym wzrostem temperatury. Jest tu też czujnik ruchu Motion Sensor wykrywający osoby przebywające w domu, Door/Widnow Sensor, który poinformuje nas o otwartych oknach i drzwiach. Wreszcie do zestawu dołączono wtyczkowy włącznik Wall Plug, który dodatkowo mierzy ilość zużytej energii.                                                                   

Zestaw Fibaro może stanowić doskonałą podstawę pod energooszczędny, wygodny i prawdziwie inteligentny dom. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zastosować te rozwiązania w firmie, zwłaszcza w takiej, gdzie trzeba monitorować stan skomplikowanych instalacji i zużycie energii elektrycznej.

Najlepsza elektronika do Twojego Smart Home! - sprawdź ofertę Światłolux.pl

Inteligentny dom to wyzwanie inwestycyjne, którego nie da się zrealizować za pomocą tanich półśrodków. Jednak w dłuższej perspektywie niesie ze sobą obietnicę ograniczenia kosztów zużycia energii, likwidacji skutków awarii wadliwych urządzeń oraz niesamowitą wygodę. Rozbudowany system Smart Home marki Fibaro zwiększy bezpieczeństwo członków rodziny oraz skutecznie ochroni nasz dobytek. Przede wszystkim zapewni spokój i ograniczy stres związany ze skutkami pośpiechu. Włączone pod naszą nieobecność światło, niedomknięte drzwi oraz działający piec nie będą już zaprzątały nam głowy. Skorzystaj z ofery sklepu Światłolux.pl i pomyśl, jaki inteligentny dom chcesz stworzyć.

Zobacz wszystkie rozwiązania dla Smart Home! >>