Energooszczędne oświetlenie LED

Co to jest oświetlenie LED?

Oświetlenie LED to lampy i źródła światła stworzone z zastosowaniem diod elektroluminescencyjnych. Elektroluminescencja (czyli zjawisko luminescencji mające miejsce w ciałach stałych w wyniku przepływu prądu) stanowi efekt połączenia elektronów i tzw. dziur elektronowych w złączach półprzewodnikowych P-N, które występują w diodach LED. Skrót ten bierze się stąd, że półprzewodniki złożone są z dwóch różnych warstw – warstwy N o ładunku ujemnym (elektrony) – oraz warstwy P o ładunku dodatnim (dziury elektronowe). Po tym, jak do półprzewodnika dostarczony zostanie prąd elektryczny, obecne w warstwie N elektrony przemieszczają się do warstwy P – i właśnie to działanie generuje energię, która następnie przedostaje się na zewnątrz jako widzialne światło LED.

Oświetlenie LED koszta

Główna różnica pomiędzy oświetleniem LED a żarówkami halogenowymi polega na tym, że to pierwsze nie generuje strat energii. Dzieje się tak m.in. dlatego, że w odróżnieniu od tradycyjnych źródeł światła diody nie przeznaczają jej na tworzenie produktu ubocznego, jakim jest ciepło. Oszczędność płynąca ze stosowania źródeł światła stworzonych w oparciu o technologię LED może wynieść nawet ponad 100 zł rocznie. Sam koszt zakupu zwraca się już po kilku miesiącach. Energooszczędne oświetlenie LED pozwala również zminimalizować promieniowanie UV i polucję do atmosfery szkodliwych substancji, które klasyczne żarówki generują w dużych ilościach. Oznacza to, że, decydując się na jego zakup, nie tylko oszczędzamy, lecz także sprzyjamy środowisku. Wszystko to zaś bez żadnych strat wydajności czy jasności generowanego światła. Jedna żarówka LED może pracować (bez obniżenia wydajności) nawet przez 50 tysięcy godzin, co przekłada się na kilka lub nawet kilkanaście lat użytkowania bez potrzeby wymiany czy konserwacji produktu.

Jeśli chodzi o kolorystykę światła ledowego, jest ona uzależniona od rodzaju półprzewodnika oraz odległości dzielącej warstwy N i P – czyli dystansu, jaki muszą pokonać elektrony po dostarczeniu prądu. Warto wspomnieć, że diody LED w odróżnieniu od żarówek tradycyjnych nie potrzebują żadnych filtrów czy przesłon, by generować światło preferowanej przez nas barwy - jest ono przez nie produkowane samoczynnie.

Rodzaje oświetlenia LED

Istnieje wiele rodzajów oświetlenia LED – od opraw przemysłowych opatrzonych certyfikatami uprawniającymi do użytkowania w strefach o wysokiej wilgotności lub zagrożonych wybuchem, poprzez reflektory przeznaczone do oświetlania bannerów reklamowych i fasad budynków, kończąc na lampach przeznaczonych do hal magazynowych, przestrzeni biurowej czy wreszcie prywatnych wnętrz. Nasz sklep posiada szeroki wybór produktów zaprojektowanych tak, by ich parametry odpowiadały warunkom licznych zaplanowanych dla nich zastosowań.

Energooszczędne taśmy LED

Oferta naszego sklepu obejmuje pełen wachlarz taśm LED o różnorodnych temperaturach barwowych światła. Znajdą tu Państwo temperatury białą ciepłą, białą zimną, czerwoną, niebieską, zieloną oraz wielobarwną (tzw. RGB – skrót od ang. red green blue). Obsługa taśm emitujących światło RGB odbywa się za pomocą sterowników radiowych lub na podczerwień. Dostępne są też różne programy emisji światła, takie jak przyciemnianie czy migotanie. Jedną z licznych zalet tego typu oświetlenia stanowią możliwości jego aranżacji estetycznej: możemy w dowolny sposób łączyć pasma o wybranej przez nas długości, tworząc w ten sposób niekonwencjonalne wzory, które wzbogacą wnętrze i wydobędą jego najlepsze cechy. Jest to dobry pomysł na oryginalną aranżację kuchni (oświetlenie LED kuchnia) lub dyskretne oświetlenie schodów, które sprawi, że nasze nocne wyprawy do łazienki nie będą już odbywać się w ciemności (oświetlenie LED schody). Produkt ten doskonale sprawdzi się również jako oświetlenie LED sufitu.

Taśma LED jest elastyczna i pokryta od spodu mocnym paskiem samoprzylepnym Scotch 3M. Dzięki temu zamocowanie jej na ścianach, stropie czy meblach jest łatwe i nie nastręczy nam żadnych trudności. Taśma LED cena jest niska i przystępna – zaczyna się już od kilku złotych za metr.

Taśma LED 2835SMD

Taśma LED Greenie z serii 2835SMD dostępna jest w kilku różnych wersjach w zależności od preferencji Klienta – do wyboru są taśmy zawierające 30, 60, a nawet 120 diod na metr. Zastosowanie tego typu diod w taśmach LED to swoista nowość na rynku – oferują one o wiele większą wydajność świetlną, niż ma to miejsce w przypadku innych produktów o podobnej mocy. Podczas zakupu możemy zdecydować się na taśmę LED wyposażoną w stabilizator spadków napięcia (24V), wersję TLV niepotrzebującą zasilaczy albo wersję stworzoną na podstawie unowocześnionej konstrukcji diod. Dostępny jest również wariant z czarną wersją podkładu PCB.

Taśma LED Greenie 5050SMD (RGB)

Nasz asortyment obejmuje dwie wersje taśmy LED 5050SMD – 30 i 60 diod na metr. Jest to taśma wielokolorowa (RGB), wykonana z zastosowaniem diod skonstruowanych tak, by w każdej z nich występowały wszystkie zawarte w urządzeniu barwy świecenia. Oznacza to, że niezależnie od tego, czy wybierzemy płynne przechodzenie wszystkich kolorów, czy tylko jeden z nich, świecić będzie cała taśma, nie zaś pojedyncze diody rozłożone w różnych miejscach. Oferujemy również gotowe moduły LED w formie plastikowego profilu z zatopionymi w środku trzema diodami 5050SMD.

Sufitowe oświetlenie LED - panele i oprawy

Znajdą Państwo u nas oświetlenie LED sufitowe w licznych wariantach – udostępniamy panele sufit i oprawy sufit do wnętrz o dowolnym przeznaczeniu i aranżacji. Z nami oświetlą Państwo swoje domowe zacisze, a także przestrzeń biurową czy pomieszczenia przemysłowe i magazynowe. Znajdzie się tu również oświetlenie o wysokiej klasie szczelności, które sprawdzi się na tarasie czy w altance.

Niekwestionowaną zaletą naszych lamp jest cechująca je energooszczędność – ich produkcja odbywa się z wykorzystaniem najnowszych zdobyczy technologii LED. Stosując je, nie tylko przyczyniają się zatem Państwo do zaoszczędzenia własnych pieniędzy, ale też wspierają ochronę środowiska – wszystko to przy zachowaniu trwałości i wysokiej wydajności oświetlenia.

Oprawa rastrowa LED Greenie PLGM

Jest to zamiennik dla świetlówek umieszczonych w oprawach rastrowych. Świetnie sprawdza się szczególnie w przypadku sufitów typu „armstrong”. Nowoczesny design tej oprawy czyni ją doskonałym wyborem oświetlenia dla przestrzeni biurowej.

Panel sufitowy LED Greenie

Posiadamy panele sufitowe LED Greenie w różnych wariantach estetycznych i o różnych poziomach mocy. Każdy z nich został wyposażony w zintegrowane źródło światła, w zestawie ponadto znajduje się dedykowany zasilacz umożliwiający podłączenie oprawy pod napięcie 230V. Panel może być stosowany w sufitach podwieszanych.

Oświetlenie LED z czujnikiem ruchu

Oświetlenie LED z czujnikiem ruchu to specyficzne oprawy aktywujące się tylko wtedy, gdy w polu ich detekcji pojawi się ruchomy obiekt. Po ustaniu ruchu (czyli – najczęściej – po opuszczeniu pola detekcji przez obiekt) mechanizm rozpoczyna odliczanie i lampa samoczynnie wyłącza się po kilku-kulkudziesięciu sekundach.

Oprawy takie można często spotkać na klatkach schodowych, w bibliotekach pomiędzy regałami czy w korytarzach i przejściach niewymagających stałego oświetlenia. Czujnik ruchu to rozwiązanie wygodne i oszczędne. Jego zautomatyzowane działanie pozwala nam nie martwić się o ręczne włączanie i wyłączanie światła za każdym razem, gdy go potrzebujemy. Dodatkowy atut stanowi oszczędność energii płynąca nie tylko ze stosowania taniego i wydajnego oświetlenia LED, ale też z robienia tego wyłącznie wtedy, gdy jest to naprawdę wymagane – nie ma możliwości, byśmy np. przez roztargnienie pozostawili włączone światło, opuszczając pomieszczenie. Warto pamiętać też o tym, że ledowe źródła światła pochłaniają o wiele mniej energii w porównaniu do żarówek halogenowych – całkowity czas ich użytkowania może wynosić od 50 do nawet 100 tysięcy godzin. Wszystko to oznacza nie tylko ulgę dla naszego portfela, lecz realne wsparcie dla środowiska.

Warto wspomnieć tu, że po dokonaniu prostej instalacji każdy rodzaj oświetlenia LED może posiadać czujnik ruchu – nie musimy więc decydować się na znalezioną w sklepie konkretną oprawę, w którą już wcześniej został on wbudowany fabrycznie.

Świetlówka LED T8 z mikrofalowym czujnikiem ruchu

Oferujemy liczny asortyment opraw wyposażonych w czujniki ruchu i zmierzchu – w tym np. dwa modele świetlówki LED T8 (T8-600mm 9W i T8-1200mm 18W). Włączają się one samoczynnie, gdy w polu 8 metrów pojawi się ruchomy obiekt. Światło emitowane jest nieprzerwanie przez czas 18-25 sekund, po czym urządzenie przechodzi w tryb czuwania i zmniejsza jasność do 20%. Niewątpliwą zaletą jest tu cechująca czujniki odporność na skrajne temperatury i zabrudzenia. Są one ponadto wbudowane w oprawę, co oszczędza nam konieczności ich samodzielnej instalacji. Świetlówki LED T8 z mikrofalowym czujnikiem ruchu nie przyczyniają się do powstawania zakłóceń radiowych, są też zaopatrzone w certyfikaty CE, TUV oraz RoHS. Na zamówienie Klienta możemy wykonać oprawę w wybranej temperaturze barwowej.

Naświetlacz LED Professional PIR IP65

W naszym sklepie dostępnych jest kilka modeli naświetlacza LED Professional PIR IP65 (10W, 20W i 30W). Dzięki wbudowanym czujnikom ruchu i zmierzchu urządzenia aktywują się, gdy w polu detekcji pojawi się ruchomy obiekt, a także gdy w wyniku późnej pory lub gęstego zachmurzenia w otoczeniu zrobi się ciemno. Szczelność klasy IP65 pozwala na użytkowanie naświetlaczy w charakterze oświetlenia zewnętrznego – doskonale sprawdzą się one na podjazdach, w okolicach ważnych budynków czy innych tego typu miejscach.

Czy niniejszy wpis przekonał Was o zaletach oświetlenia LED? Jeśli tak, już dziś odwiedźcie nasz sklep i sprawdźcie, jak szybko i tanio wymienić tradycyjne lampy i źródła światła na ich energooszczędne i ekologiczne wersje. Zapraszamy!