Ekologiczne ogrzewanie na podczerwień

Fizyka tłumaczy, że każde ciało, którego temperatura jest większa od zera bezwzględnego (−273,15 °C), emituje promieniowanie podczerwone, zwane również promieniowaniem cieplnym. Innymi słowy: nagrzany przedmiot oddaje do otoczenia nagromadzone wcześniej ciepło. Mało kto zdaje sobie sprawę, że można to zjawisko wykorzystać, jako ekologiczną alternatywę dla opalania węglem, gazem lub olejem opałowym. Zanim do tego dojdziemy, omówimy parę podstawowych informacji o zjawisku podczerwieni.

Najbardziej powszechnym źródłem promieniowania podczerwonego jest Słońce, w naturalny sposób ogrzewające wszystkie rzeczy, które oświetla. Ciepło generowane jest również przez substancje i przedmioty, które się spalają lub po prostu stygną po uprzednim nagrzaniu. Promieniowanie podczerwone stanowi niewidzialną część widma, niemożliwego do zobaczenia gołym okiem. Podobnie jest z występującymi w przyrodzie falami elektromagnetycznymi. Oba zjawiska mają charakter naturalny i są nieszkodliwe. Gdyby było inaczej - życie na Ziemi musiałoby być niemożliwe, podobnie jak powstanie niniejszego artykułu. Ponieważ określenie „promieniowanie” budzi negatywne skojarzenia, należy ciągle przypominać, na czym ono polega. W ten sposób nasza wiedza będzie pełna, a uprzedzenia nie przeszkodzą nam w poznawaniu świata.

Ogrzewanie na podczerwień - innowacyjna technologia

Mając już podstawową wiedzę na temat sposobu działania promieniowania podczerwonego, zwanego też promieniowaniem cieplnym, z pewnością będziemy bardziej otwarci na najnowsze rozwiązania technologiczne wykorzystujące to zjawisko do ogrzewania mieszkań. Jest to tym bardziej istotne w czasach, w których technologia ogrzewania podczerwienią jest bezpieczna i znacznie prostsza w użytkowaniu. Niektóre produkty dostępne na rynku - wśród nich maty i panele na podczerwień od Greenie Polska - mogą poszczycić się najwyższą jakością wykonania oraz całkowitą bezawaryjnością. Pozwalają one całkowicie zastąpić centralne ogrzewanie w dobrze ocieplonych domkach jednorodzinnych. Mało tego, posiadają znacznie więcej zalet niż tylko przyjemne i jakże pożądane ciepło. Promieniowanie podczerwone poprawia jakość powietrza i ma naturalne działanie bakteriobójcze. Dzięki swoim licznym zaletom znalazło też zastosowanie w medycynie, kosmetologii i wielu innych dziedzinach.

Jak działa ogrzewanie podczerwienią?

Dla nas najbardziej istotne jest to, że promieniowanie podczerwone może być produkowane dzięki energii elektrycznej. Maty grzewcze na podczerwień oraz panele na podczerwień dają możliwość pozyskiwania ciepła w sposób całkowicie ekologiczny - bez emitowania szkodliwego CO2, pyłu, hałasu ani odpadów w postaci popiołu, jak ma to miejsce w przypadku używania konwencjonalnych kotłów na węgiel lub ekogroszek. Sklep Światłolux.pl stawia na wydajność i jakość, udostępniając swoim klientom maty i panele grzewcze od Greenie Polska.

W przeciwieństwie do ogrzewania elektrycznego starego typu maty grzewcze nie wykorzystują ani drutu kantalowego, ani oporowego biegnącego w formie długiej spirali przez całą szerokość konstrukcji. Mata na podczerwień została wykonana z nanorurek węglowych i da się ją dzielić na niezależne segmenty (w przypadku mat o szerokości 50 cm można je skracać do 20 cm bieżących). Zaletą tego rozwiązania jest fakt, że w razie awarii jednego z segmentów pozostałe będą wciąż pracować bez przeszkód (choć w przypadku mat grzewczych od Greenie nie było jak dotąd mowy o żadnych awariach). Dostępne w asortymencie Greenie Polska maty na podczerwień produkowane są w Korei Południowej z wykorzystaniem najwyższej klasy materiałów. Efekt to bezawaryjność i trwałość - pozwalające na bezproblemowe użytkowanie nawet przez 30 lat!

Heat Professional 80W/m2 GHP80 - Mata grzewcza na podczerwień od Greenie Polska

Osobom planującym zakup mat grzewczych na podczerwień, proponujemy sprawdzony model Heat Professional 80Wm2 GHP80. Jej praktyczne wymiary (50 cm szerokości i zaledwie 0,4 mm grubości) pozwolą nam bez problemu zainstalować ją nie tylko pod podłogą, ale również podtynkowo na ścianach czy suficie. Atutem tego produktu są osiągane temperatury, wynoszące od 28 do 32°C. Przewagą maty Heat Professional nad ogrzewaniem podłogowym starego typu są rozwiązania technologiczne umożliwiające równomierne rozprowadzanie ciepła. Dzięki temu nawet jeśli zastosowaliśmy panele drewniane lub drewnopodobne, nasza posadzka nigdy się nie odkształci przez nadmierne osuszanie ich struktury. Matę grzewczą można samodzielnie skracać co 20 cm. Bezpieczeństwo użytkowania tego produktu potwierdzają certyfikaty CE, RoHS oraz GOT. Zalecamy dokupienie do maty grzewczej Heat Professional 80Wm2 GHP80 dedykowanej izolacji w postaci pianki w sprayu, folii budowlanej PE oraz izolacji Alufox dostępnych w naszym sklepie. Gwarancja na matę grzewczą Greenie Heat Professional 80W/m2 GHP80 wynosi 10 lat.

Heat 220W/m2 GH220 – Mata grzewcza na podczerwień od Greenie

W ofercie sklepu Światłolux.pl znalazły się również maty grzewcze na podczerwień o znacznie większej mocy. Takim produktem jest na przykład mata Greenie Heat 220W/m2 GH220. Temperatura jej powierzchni nagrzewa się do 50-60°C, co po zaledwie 10 minutach od uruchomienia pozwoli nam odczuć przyjemne ciepło. Zalecamy, aby ten model - oraz pozostałe o większej mocy - przykrywać panelami z prawdziwego, dobrze wysuszonego drewna lub płytkami ceramicznymi. Mata grzewcza o mocy 220W będzie z powodzeniem pełnić funkcję ogrzewania całorocznego. Zasilanie podczerwienią głównego ogrzewania w postaci pieca na ekogroszek również się sprawdzi.

Panele grzewcze na podczerwień od Greenie Polska

Oprócz elastycznych mat grzewczych na energię elektryczną - przeznaczonych do montażu pod posadzką lub na suficie – w naszej ofercie znajdują się również sztywne panele ścienne na podczerwień. Ich atutem jest szybkie nagrzewanie powierzchni oraz łatwy montaż naścienny, niewymagający kucia ani poważnych zmian w mieszkaniu. Oprócz funkcji ogrzewania panel grzewczy może z powodzeniem pełnić funkcję ozdobną. Eleganckie prostokątne elementy rozmieszczone regularnie wzdłuż ściany będą zgrabnym i funkcjonalnym elementem wystroju wnętrza. Oferujemy Państwu panele grzewcze w kolorze białym, srebrnym, o lustrzanej powierzchni oraz w formie czarnego lub białego szkła. Co więcej, naszymi panelami grzewczymi można sterować dokładnie w taki sam sposób jak matami na podczerwień – po podłączeniu ich do dedykowanych termostatów. Wyposażono je w programy grzewcze dobowe oraz tygodniowe. Wszystkie ich funkcje pozwolą na zaprogramowanie urządzenia tak, by samoczynnie uruchamiało się i wyłączało w interesujących nas porach dnia, stosownie do naszego trybu życia. Jeśli dodatkowo wyposażymy nasze panele w specjalne wieszaki, możemy suszyć na nich mokre ubrania lub ręczniki.

Panel grzewczy na podczerwień 60x90 600W białe szkło PGW600

Jednym z naszych podstawowych paneli grzewczych na podczerwień jest model o mocy 600W i wymiarach 60 x 90 cm. Dzięki jego niskiej wadze – wynoszącej niecałe 9 kg – bez problemu zainstalujemy go na ścianie. Lśniąca biała powłoka wykonana ze szkła pozwoli na uzyskanie minimalistycznego i eleganckiego efektu. Produkt doskonale wpisze się w modernistyczne i nowoczesne wnętrza, a w pozostałych będzie stanowił dyskretny dodatek. Nasz panel grzewczy na podczerwień ogrzeje pomieszczenie o powierzchni 11 - 15 m2. Dzięki dedykowanym akcesoriom możemy jeszcze lepiej wykorzystać nasz panel na podczerwień. Nabywszy np. dostępny w naszym sklepie wieszak, możemy wykorzystać nasz panel grzewczy do suszenia ręczników i mokrych ubrań. Z kolei dokupując do niego dedykowane nóżki, przekształcimy go w przenośne źródło ciepła. Możemy się nim ogrzewać podczas pracy przy biurku, gdzie bezruch sprzyja wychładzaniu organizmu, lub podczas choroby, aby szybciej wyzdrowieć.

Panel grzewczy na podczerwień przemysłowy 1200W - 3,5m + PI1200

Oprócz paneli grzewczych na podczerwień przeznaczonych do domów, mieszkań i biur oferujemy również znacznie mocniejszy model dla przemysłu. Panel grzewczy na podczerwień przemysłowy 1200W - 3,5m+ PI1200 osiąga wysoką temperaturę grzania wynoszącą aż 380°C. Wyróżniają go dodatkowo materiały wykonania. Płyta grzewcza z aluminium jest pokryta warstwą krzemu, która dodatkowo zwiększa jego odporność na uszkodzenie. Panele grzewcze na podczerwień PI1200 są dedykowane do hal magazynowych i produkcyjnych, służąca ogrzewaniu pomieszczenia.

Ogrzewanie na podczerwień - termostaty


Aby nasz system ogrzewania był kompletny, należy uzupełnić go o odpowiedni termostat. Pozwoli on nam na sterowanie temperaturą, dopasowanie jej do naszych potrzeb i lepsze gospodarowanie energią elektryczną zasilającą nasze maty lub panele grzewcze.

Termostat T005 z programowaniem tygodniowym od Greenie

Jednym z akcesoriów, służących do sterowania ogrzewaniem podczerwienią jest zaawansowany model - Termostat Greenie T005. Oferuje on ekran LCD, na którym wyświetlają się aktualne ustawienia takie jak temperatura i godzina. Pozwala też na wybór zróżnicowanych programów grzewczych dobowych oraz tygodniowych. Dzięki temu możemy np. ustawić pracę naszych mat grzewczych na minimum w godzinach, gdy jesteśmy poza domem. Gdy nastąpi czas naszego powrotu, termostat rozgrzeje maty dużo wcześniej, abyśmy mogli wejść do ciepłego mieszkania.Odpowiednie zaprogramowanie pracy mat na podczerwień w ciągu dnia oraz z planem tygodniowym pozwoli na znaczne oszczędności w poborze prądu. Termostat oferuje nam trzy typy obsługi naszych mat grzewczych. Pierwszy to typ manualny, gdzie możemy ustawić jedną stałą temperaturę grzania. Drugi to tryb zegarowy, który pozwoli nam ustawić aż 6 różnych temperatur grzania na dobę. Wreszcie tryb komfortowy, który pozwala nam wrócić do ostatniego programu grzewczego. Termostat obsługuje zakres temperatur od 5 do 50°C, a jego dopuszczalne obciążenie wynosi 16A(3680W), co pozwala na sterowanie 16m2 maty w jednym obwodzie.

Termostat T002 manualny, wtyczkowy do paneli grzewczych na podczerwień

W naszym asortymencie oferujemy również termostaty na podczerwień przeznaczone do paneli grzewczych. Na przykład Termostat T002 manualny, wtyczkowy to niewielki, nowoczesny i bardzo prosty w instalacji produkt wyposażony w mały ekran i przyciski do ręcznego ustawiania pożądanej temperatury. Termostat T002 posiada niewielki pobór energii wynoszący zaledwie 0,5W. Jego maksymalne obciążenie wynosi 16A (3680W), obsługiwany zakres temperatur wynosi od 5 do 30°C. Do jego atutów należy funkcja automatycznego zwiększania mocy maty, gdy temperatura w pomieszczeniu spadnie poniżej wcześniej ustawionej.

Ekologiczne ogrzewanie z matami i panelami grzewczymi na podczerwień od Greenie Polska

Maty grzewcze na podczerwień to doskonałe produkty stworzone do wspierania centralnego ogrzewania oraz zastępujące je w wypadku dobrze ocieplonych budynków. Stosowane jako ogrzewanie wspomagające i uruchamiane na przełomie zimy i wiosny, pozwolą oszczędzić na paliwie grzewczym i zapewnią nam odpowiednią ilość ciepła bez potrzeby rozpalania głównego pieca.

Stosowanie paneli grzewczych od Greenie pozwala na szybki wzrost temperatury powietrza, a ich ciepło działa niczym rozpalony kominek lub piec kaflowy. Domownicy szybko się przy nim ogrzeją, a przebywanie przy nich pozwoli zapobiec przeziębieniom, które są utrapieniem zwłaszcza dla rodziców małych dzieci. Panele na podczerwień świetnie sprawdzą się też w przestrzeni biurowej, przy siedzących stanowiskach pracy. Umieszczone za plecami pracowników, nie tylko ogrzeją pomieszczenie, ale będą stanowiły interesujący akcent estetyczny w naszym biurze.

Wybierz maty lub panele grzewcze na podczerwień i ciesz się ekologicznym ciepłem!


Szukasz mat i paneli grzewczych?

Maty grzewcze na podczerwień »
Panele na podczerwień »