Czas na lampy designerskie w stylu Art Deco

Historia stylu Art-deco

Okazuje się, że styl Art Deco, który kształtował się w latach 1909-1919 roku, a oficjalnie narodził się po zorganizowanej w Paryżu roku 1925 Międzynarodowej Wystawie Sztuk Dekoracyjnych i Przemysłu Współczesnego znów może fascynować. Święcąc triumfy przez całe lata 20-te i 30-te odznaczył on swoje wyraźne piętno w architekturze, a w szczególności w przedmiotach użytkowych, do których należą również uwielbiane przez nas lampy. To właśnie fascynacja przeszłością sprzed równych 100 lat wyjaśnia, dlaczego producenci w ich designie stosują nawiązania, a nawet zupełnie nowe interpretacje tego wyjątkowego stylu.

Charakterystyka Art deco - jak rozpoznać styl art-deco w wystroju wnętrza?

Wchodząc do budynku urządzonego w stylu Art Deco od razu mamy wrażenie, że trafiliśmy do innego świata. Większość z nas, choć wyraźnie dostrzega nietypowe formy i kolorystykę, nie potrafi powiedzieć zbyt wiele o charakterystyce takiego wystroju i dekoracji. Otóż, w Art Deco przewodnim motywem jest symetria, geometryczne formy, nawiązania do klasycyzmu oraz dodawanie elementów orientalnych, ludowych a nawet odwołujących się do świata ludzi pracy. Oprócz powtarzalnych linii prostych, podwójnie występujących elementów pojawiają się więc dyskretne motywy roślinne, zwierzęce oraz ukazane wręcz mitologicznie ludzkie postacie. Wszystko to ujęte jest w geometryzujące formy, powtarzalne elementy. Nie ma tu miejsca na chaos, zaburzenia harmonii czy indywidualne elementy, które mogłyby zaburzyć spójną całość. Dzięki takim rozwiązaniom artystycznym, przedmioty i budynki zaprojektowane w tym stylu wzbudzają zachwyt i niejasne wrażenie, że gdzieś już to widzieliśmy.

Wprowadź styl Art deco w swoim domu - jakie dekoracje wybrać?

Styl Art Deco nie występuje zbyt powszechnie w polskim wystroju wnętrz. Stało się tak ze względu na zniszczenia wojenne oraz zawirowania historyczne, które narzuciły nam socrealizm, a potem - z praktycznych względów - modernizm. Jednak warto pokusić się o wyjście przed szereg i pokuszenie się o nadanie naszemu mieszkaniu wyjątkowego stylu, który przetrwa dekady. Odwiedzający nas goście będą nas kojarzyli, jako nieszablonową osobę, która nie bała się śmiałych form wyrazu z przeszłości. Urządzanie wnętrza warto zacząć od wyboru odpowiednich do naszego gustu lamp, do których możemy potem dobrać nawiązujące stylem meble.

W naszej ofercie zgromadziliśmy lampy wykonane w rozmaitych stylach i z materiałów takich jak szkło, metal oraz tkaniny. Znalazły się tu również te stylizowane na Art Deco, które odpowiednio zestawione mogą stworzyć niepowtarzalną aranżację. W naszych wyborach warto kierować się jednolitą kolorystyką oraz tworzyć punkty świetlne w formie par lub pojedynczo, wyeksponowane w dobrze widocznym miejscu. To pozwoli zachować spójność i harmonię, która jest charakterystyczna dla Art Deco.

Lampy w stylu Art Deco - lampa na stół, kinkiet oraz plafon sufitowy od Maytoni

Nasze próby aranżacyjne zaczynamy od marki Maytoni. Rozważamy tu zestawienie typów oprawy: lampę stołową, kinkiet oraz plafon sufitowy. Lampa na stół od Maytoni to w naszej propozycji model Grace Cream Gold. Jest to fantazyjna oprawa wyposażona w kremowy, dobrze rozpraszający światło abażur z tkaniny. Ma ona również ażurową podstawę wykonaną ze spiralnie skręconych prętów. Trzonek przyjmuje żarówki typu E14, pasujące również do kinkietów. Możemy je dobrać w naszym sklepie w opcji: dodaj do zestawu.

Skoro mamy już lampę na stół, to nadszedł czas na dobranie kinkietu. Naszą pierwszą oprawę warto zestawić z lampą ścienną Venera Gold. Ten kinkiet swoją formą świetnie koresponduje z naszą lampą stołową ze względu na ażurowe zdobienia. Ona również przyjmuje żarówki typu E14, ale oferuje przy tym dwa gwinty. Matowy klosz osłaniający źródła światła doskonale rozprasza światło, a zdobienia w kolorze mosiądzu nadają całości dostojny charakter. Taki kinkiet warto umieszczać parami przy wejściach do sal weselnych oraz szeregowo wzdłuż ścian i w korytarzach hotelowych.

Nasze dwa modele lamp doskonale uzupełni plafon Maytoni Venera Gold H260-05-N. Jest on wykonany z podobnych materiałów co nasz kinkiet. Kremowa tkanina stanowi dyfuzor dla pięciu trzonków typu E14. Możemy sami zadecydować ile żarówek i o jakiej jasności chcemy dobrać do naszego plafonu. Całość jest obramowana ażurowym wzorem z metalu w kolorze mosiądzu i przytwierdzona do okrągłej podstawy. Kinkiet i nasz plafon idealnie się uzupełniają ze względu na formę walca i rodzaj zdobienia. Ten model sprawdzi się zarówno w dużych pokojach, w wąskich korytarzach oraz w klatkach schodowych.

Lampy w stylu Art Deco - lampa podłogowa, lampa stołowa oraz lampa wisząca od marki Flos

Styl optymistycznych lat 20-tych to nie tylko bogate zdobienia i odcienie złota. Jak już powiedziano są to też geometryczne formy, z pięknem wynikającym z prostoty i zastosowania szlachetnych materiałów. Takie właśnie są lampy włoskiej marki Flos, a konkretnie serii IC, której cechą charakterystyczną jest wykorzystanie ramion i trzonków wykonanych z cienkich metalowych prętów. Mamy do wyboru kolor mosiądzu, czarny i chrom. Źródła światła osłaniają mleczne klosze z ręcznie dmuchanego szkła, które idealnie rozprasza światło.

Naszą propozycją lampy podłogowej jest tu model Flos IC F2 Lights Floor 2. Mierzy on 185, 2 cm i jest umieszczona na kolistej, stabilnej podstawie. Prostota formy oraz biały klosz ze szkła sprawią, że pokój lub salon nabiorą wyjątkowego charakteru. Możemy zdecydować czy interesują nas złote, czarne lub chromowane elementy wykończenia. Do lampy pasują żarówki typu E14 z maksymalną mocą do 60W. Warto wybrać taką, której jasność i barwa pozwolą się zrelaksować i cieszyć się z atmosfery wytworzonej za pomocą światła i formy lampy.

Bardzo podobną do modelu IC F2 w formie jest lampa stołowa Flos IC T1 High. Mierzy ona 32,1 cm wysokości, a jej podstawę stanowi stabilny trójnóg. Jej trzonek biegnie w górę i w połowie przechyla się na bok. Jest tu umieszczony kulisty klosz z mlecznego szkła, wykonanego ręcznie. Ta mała, wspaniała lampa zachwyca prostotą i wdzięcznym minimalizmem. Również tutaj zastosowano gwint E14 na żarówki o maksymalnej mocy 60W. Z pewnością modele IC F2 i IC T1 umieszczone w jednym pokoju doskonale będą ze sobą współgrać niczym młodszy i starszy brat.

Wystrój w stylu Art Deco naszego pokoju lub salonu nie byłby pełny, gdyby zabrakło lampy sufitowej do takiego kompletu. Dlatego świetnie uzupełni go lampa wisząca IC Lights Suspension 2 ze szklanym kloszem o średnicy 40 cm. Posiada ona zawiesie zakończone ramieniem nawiązującym konstrukcją do swojej odpowiedniczki przeznaczonej na stół. Jej trzonek przyjmuje żarówki typu E14. Lampy Flos serii IC razem stworzą niepowtarzalny klimat Art Deco. Warto zadbać, aby pozostałe elementy wyposażenia w postaci szaf, stołów i krzeseł nawiązywały designem do naszych lamp. Chromowane elementy w postaci prętów i lustrzanych powierzchni świetnie zaradzą temu zadaniu. Dzięki temu powstanie spójna całość zdolna przenieść nas do ducha epoki początku 20 wieku.

Lampy stylu Art Deco - propozycje marki lamp designerskich Umage

Wspomnieliśmy, że styl Art Deco to linie symetrii i geometryczne wzory. Okazuje się, że nigdzie nie ma tylu powtarzalnych elementów co w świecie przyrody. Elementy roślinne i inspiracje czerpane z natury również są charakterystyczne dla tego stylu, dlatego również po nie warto sięgnąć. 

Marka Umage tworząc swoje lampy oparła swój design na wyraźnych nawiązaniach do środowiska naturalnego. Dzięki temu stworzyła wyraziste, gustowne i przez to ponadczasowe formy. Co więcej, pozwala ona nam na zabawę produktem przez wybór zawiesia, podstawy i klosza. To pozwala na samodzielne stworzenie unikatowej lampy.

Zacznijmy od lampy stojącej na podłogę. Proponujemy tu wybrać stojak do lamp Champagne Black 4036 Umage. Jest to prosty, pozbawiony klosza i utrzymany w czarnej lub białej barwie. Posiada on okrągłą podstawę zakończoną gwintem na żarówki E27. Włącznik stanowi tu klasyczny łańcuszek, który uruchamia ją przez szarpnięcie w dół.

Do tego stojaka proponujemy dobrać klosz Umage Silvia Mini Brushed Brass. Jest to produkt specjalny - złożymy go samodzielnie nakładając metalowe łuski w kolorze mosiądzu na druciany szkielet. Gotowy klosz założony na nasz stojak i wyposażony w dowolną żarówkę LED rozbłyśnie niesamowitym światłem. Całość będzie przypominała umieszczoną na postumencie szyszkę rozświetloną wewnętrznym blaskiem. Bez trudu stworzy ona niesamowitą atmosferę.


Warto pomyśleć o czymś, co ozdobi nasze stoliki. W tym miejscu polecamy najnowszy produkt z kolekcji Umage - podstawę pod lampy 4052 Champagne Table w kolorze brązu. Ten minimalistyczny przedmiot swoim kształtem przypomina odwrócony kieliszek do szampana.  Jego łagodnie linie oraz perfekcyjna symetria w kształcie sprawdzą się doskonale w naszym projekcie wnętrza Art-Deco.

Tą wyjątkową lampę stołową proponujemy zwieńczyć wspaniałym kloszem Umage Eos Micro Light Brown-2125. Jest to flagowy produkt marki Umage inspirowany przyrodą. Wykonano go z prawdziwych gęsich piór, sklejonych naturalnym spoiwem. Pióra zabarwiona na stonowany beżowy kolor zbliżony barwą do złotego. W połączeniu z podstawą Champage stworzy spójną całość o karnawałowym charakterze. Szampan i pióra przywodzą na myśl karnawał w Rio de Janeiro, a motywy zwierzęce w postaci piór były bardzo charakterystyczne dla paryskiego nurtu Art Deco. Wszystko to sprawia, że taka lampa z pewnością przyciągnie uwagę niezależnie od tego czy będzie włączona lub nie.

Mając już wszystkie lampy stojące warto pomyśleć o zwieńczeniu całości. Dokonamy tego przez lampę wiszącą Conia Brushed Brass 2095. Jest ona podobna w kształcie do pierwszej lampy Umage i przeznaczona do samodzielnego złożenia z przypominających łuski elementów. Dzięki temu możemy od razu zainstalować całość i wkręcić dowolną żarówkę z trzonkiem E27. Utrzymana w barwie mosiądzu wspaniale uzupełni aranżacyjną całość nadając wnętrzu ciepłego charakteru

Polskie Art deco - ciekawostki

Jak już wspomnieliśmy, styl Art Deco to nie tylko lampy. W dwudziestoleciu międzywojennym polski design miał ogromny wkład w kształtowanie się tego stylu. Dowodem na to są osiągnięcia naszych projektantów w czasie Międzynarodowej Wystawie Sztuk Dekoracyjnych i Przemysłu Współczesnego 1925 roku w Paryżu. W dziedzinie architektury mieliśmy naprawdę dużo do powiedzenia ponieważ świetnie łączyliśmy w niej  motywy ludowe i nawiązania do antyku. Szerzej na ten temat napisno w artykule do którego odsyła poniższy link:

http://garvest.com/zawodowcy_sztuki_polskiej,154.html

Lampy Art Deco w sklepie Światłolux

Jak wykazaliśmy projektowanie lamp, może śmiało stanowić osobny dział sztuki, która jest dostępna dla wszystkich. Nie ma takiego domu, który by nie potrzebował oświetlenia, dlatego bez lamp różnego rodzaju nie da się funkcjonować. Warto zadbać nie tylko energooszczędne żarówki, ale i o odpowiednie oprawy, które wprawią nas w doskonały nastrój i pozwolą zawiesić na sobie nasz wzrok. Stań się dekoratorem własnego domu przy pomocy lamp designerskich z oferty sklepu Światłolux.pl.

Zapoznaj się z najnowszymi lampami designerskimi i czerp inspirację!

Włoskie lampy Fabbian->

Lampy Lumina Deco->

Lampy Candellux->