Ciekawostki z życia Nikola Tesli - Władcy Światła

Choć źródła nie są zgodne, to około północy między 9 a 10 lipca 1856 roku na świat przyszedł Nikola Tesla. Amerykański inżynier swoją działalnością znacząco wpłynął na rozwój świata techniki. Poznaj ciekawostki z życia tego niezwykłego człowieka.

Osiągnięcia Nikola Tesli

Nikola Tesla nie bez powodu kojarzy się ze stereotypowym szalonym naukowcem. Ten geniusz wszech czasów już od najmłodszych lat rozwijał swoją fascynację naturą, przekładając ją na cuda techniki. Zawdzięczamy mu projekty ponad 120 wynalazków znaczne wyprzedzających ówczesną epokę. Wynalazca prądu zmiennego, radia (choć to kwestia dyskusyjna), transformatora, a nawet silnika zasilanego...chrabąszczami miał barwne życie pełne ciekawostek. Garstkę z nich postaramy się przytoczyć.

10 ciekawych faktów z życia Tesli

  1. Ciekawym faktem jest, że Tesla urodził się w momencie trwania potężnej burzy z piorunami. W związku z tym zdarzeniem do dziś nazywa się go “Władcą Piorunów” lub też “Władcą światła”

  2. Pierwszy wynalazek zbudował już w wieku 5 lat. Był to mechanizm koła wodnego, które obracało się w wodzie.

  3. Pasja do elektryczności pojawiła się w Tesli w momencie głaskania kota. Jego naelektryzowana sierść zaciekawiła chłopca i skłoniła do rozwiązania zagadki tego zjawiska.

  4. W dzieciństwie chował się nocami w bibliotece, by czytać. Nie wolno mu było tego robić, więc uszczelniał drzwi w taki sposób, by światło świecy nie było dostrzegalne.

  5. Pierwszą pracą, którą Nikola zwrócił na siebie uwagę Edisona była naprawa prądnicy na statku mającym problem z oświetleniem.

  6. Mimo że Thomas Edison kojarzy nam się w większości dobrze, to nie najlepiej potraktował geniusza Tesli. Obiecał mu 50 tys. dolarów za pomoc w udoskonaleniu prądnic. Po zakończeniu prac wyśmiał Nikola, który w wyniku tej sytuacji zakończył współpracę.

  7. Nikola Tesla tuż po konflikcie z Edisonem założył firmę Tesla Electric Light & Manufacturing. Znalazł sponsorów i zamiast kierować się własną wizją udoskonalenia prac nad prądem zmiennym, zajął się ulepszaniem lampy łukowej. W ramach wynagrodzenia dostał mało warte akcje firmy.

  8. Mające miejsce w Chicago pierwsze Targi Elektryczności były zasilone i oświetlone z wykorzystaniem prądu zmiennego Tesli.

  9. Nikola Tesla powołał do życia pierwszą elektrownię prądu zmiennego. Oświetlił wszystkie stacje kolejowe Western Union na północy USA, wykorzystując do tego świetlówki, które wynalazł.

  10. W ostatnich latach życia Teslę podejrzewano o prace nad przesyłaniem energii przez atmosferę oraz poprzez glebę. Potwierdzać to mają fotografie uwieczniające świecące żarówki wbite w ziemię bez okablowania.

Życie Nikola Tesli było równie zmienne, jak prąd, który wynalazł. Nie sposób wymienić wszystkich ciekawostek i faktów z jego życia, ale warto wskrzeszać pamięć o wielkich wynalazcach tego świata. Na podwalinach ich pracy powstał świat, który znamy. Dobrze wiedzieć jak rozwijała się ta droga.