Awangardowa równowaga między designem a funkcjonalnością, czyli lampy Artemide Eclisse

Artemide to ikona włoskiego designu w dziedzinie oświetlenia. Rozpoznawalna marka tworzy więc rozpoznawalne produkty. Jedna z kolekcji, która jest dla producenta charakterystyczna to Eclisse. Mało kto, kto interesuje się aranżacją nie zna tych charakterystycznych lampek stołowych Artemide. Za co są tak uwielbiane i dlaczego cieszą się taką popularnością? Zobaczmy, jak prezentują się lampy Artemide Eclisse.

Stare, nie znaczy przestarzałe - nowoczesny styl lampy znanej od dziesięcioleci

Lampy Artemide Eclisse liczą sobie już kilka dziesięcioleci i śmiało można stwierdzić, że Eclisse to ikona włoskiego designu. Pierwsza lampa Eclisse została zaprojektowana w 1965 roku przez Vico Magistrettiego. Podobno inspirowana była lampą, jakiej używał bohater “Les Mirables”. Już dwa lata później lampa Eclisse zdobywa nagrodę Compasso d'Oro, a jej popularność trwa do dziś, choć w aranżacjach zaszło wiele zmian.

Nieprzemijający funkcjonalizm - praktyczność lamp z serii Eclisse Artemide

Jednym z głównych powodów, dla których lampy Artemide, a szczególnie kolekcja Eclisse, wciąż cieszą się takim uznaniem, jest ich funkcjonalność. Pokazuje to, że dobry i przemyślany projekt może obronić się latami. Lampka stołowa Artemide składa się z nieruchomej podstawy i ruchomej kopuły wewnętrznej. Wykorzystanie w projekcie ruchomego elementu pozwala na dostosowanie intensywności światła, możemy dzięki temu przesłaniać źródło światła, zmniejszając jego intensywność. Mamy dzięki temu wpływ na to, jak świeci nasza lampka i ile światła przedostaje się na zewnątrz.

Klasyk, który odkrywamy wciąż na nowo - Artemide Eclisse zawsze w modzie

Mimo upływu lat lampka stołowa Eclisse wciąż jest topowym produktem marki. Prosta forma i oryginalna kolorystyka (czerwona, biała, pomarańczowa) sprawiają, że doskonale wpasowuje się w dzisiejsze trendy. Lampy Artemide mogą być ozdobą nowoczesnego salonu, sypialni, lub jadalni. Co ciekawe, Eclisse może być wykorzystana jako lampka biurkowa, a także być zamocowana na ścianie. Korpus wykonany jest z metalu i pokryty farbą. Bardzo staranne wykończenie prezentuje się bardzo elegancko. Czasem siła tkwi w prostocie, o czym zapewne wiedział twórca tego wyjątkowego modelu.

Designerska forma sprzed lat?

Wizjonerski projekt Vico Magistrettiego nie stracił na aktualności. Zabawa formą, którą widać w nietypowej budowie lampki Eclisse dziś jeszcze zyskuje na popularności. Połączenie dwóch półkul okazało się genialnym pomysłem i dziś lampa od Artemide może być wykorzystana w różnych stylistykach. Spodoba się tym, którzy wolą nowoczesne aranżacje, ale i tym, którzy z sentymentem tęsknią do lat 60. I nie będzie to tylko imitacja z minionych lat, gdyż Artemide Eclisse po prostu ma swój wiek. Również osobom, którym bliskie są astronomiczne klimaty lampa Eclisse przypadnie do gustu. Zaćmienie - bo tak tłumaczy się nazwę, może być w ich zasięgu w każdym momencie. Naśladująca fazy zaćmienia kopułka rzeczywiście mogła być inspirowana tym zjawiskiem.

Energooszczędne oświetlenie w oryginalnej formie

Do lampki Eclisse należy dołożyć jedną żarówkę o bardzo popularnym gwincie E14. Wybierając żarówkę LED, możemy mieć wpływ na stan swojego portfela. Dzięki temu, że źródło światła w serii Eclisse jest wymienne, możemy sami zdecydować, jaki rodzaj żarówki wybrać. Korzystając ze źródła światła w postaci żarówki ledowej nie tylko oszczędzamy, przyczyniamy się do poprawy stanu naszego środowiska naturalnego. Wybiegajmy myślami w przyszłość, a podobnie jak twórca lampki Eclisse możemy mieć wpływ na to, jak będzie wyglądała. Może nie stworzymy arcydzieła, ale prostym wyborem poprawiamy nasz świat.


Wszystkie lampy designerskie marki Artemide »